Kedi Ödül Maması

Kedinizin mutlu olması ve eğlenceli vakit geçirmesi için Kedi Ödülleri çok önemlidir. Kedinize verdiğiniz mamanın yanında bir takviye olarakta kullanamabileceğiniz Kedi Ödüllerini kediniz hergün bir tane yada haftada birkaç tane olarak vermebilirsiniz..

Sıralama seçin

Kediler zor beğenen ve seçici canlılar olmalarına karşın ödül maması neredeyse tüm kedilerin vazgeçemediği bir lezzettir. Kedilerin damak zevkine hitap etmeyi başaran ödül mamaları kedilerin eğitimlerinde kullanıldığında oldukça etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Kedi ödül maması kullanımı yalnızca bununla sınırlı değildir. Aynı zamanda kedilerin beslenmesine ek olarak da kedi ödül maması kullanımı tercih edilebilmektedir. Tabii bu aşamada kedilerin tüketeceği ödül maması miktarının titizlikle ayarlanıyor olması gerekmektedir. Kedilerin, günlük olarak aldıkları kalori miktarının %10’unu geçmeyecek şekilde ödül maması tüketmeleri gerekir. Buna ek olarak bazı kedi mamaları aşırı miktarda tuz ve sodyum içerebildiğinden kedilerin sağlık sorunları ile karşılaşmasına neden olabilmektedir.

Kedi Ödül Maması Nedir? Ne İşe Yarar?

Kedi ödül maması kedilerin normal beslenme programlarında tükettikleri mamaların yanında takviye olarak verilebildikleri gibi kedilerin ödüllendirilmesinde de tercih edilirler. Kedileri motive etmek ve eğitmek için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden biri kedi ödül maması kullanılmasıdır. Kediler vurdumduymaz yapıda canlılar gibi görülseler de ödüllendirilmekten hoşlanırlar. Ve davranışlarında olumlu yönde değişimler sergilerler. Olumsuz davranışların cezalandırılmasındansa olumlu davranışların ödüllendirilmesi çok daha etkilidir.

Kedilere alışık oldukların lezzetlerin dışında alternatifler sunan kedi ödül maması adresemama.com üzerinde kedi sıvı ödüller, doğal et ödüller, kedi kıtır ödüller ve kedi stick ödüller kategorilerinin altında yer almaktadır. Siz de deneme yanılma yoluyla kedinizin en çok seveceği lezzeti bulabilirsiniz.

Kedi Ödül Maması Ürünleri ve Avantajları

Kedi ödül maması yalnızca birer lezzetli atıştırmalık olmanın çok daha ötesindedir. Olumlu davranışların pekiştirilmesinde büyük bir yardımcı olan kedi ödül mamaları aynı zamanda kedilerin sağlığı açısından da oldukça önemli besin kaynakları olarak kabul edilirler. Kedi ödül mamalarının kedilerin deri ve tüy sağlığı, ağız ve diş sağlığı ve böbrek sağlığı gibi ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik olarak özel formüle edilen çeşitleri de bulunur. Her ne kadar kedi ödül mamaları kedilerin sağlıklı bir şekilde beslenmesinin ve büyütülmesinin desteklenmesini sağlasa da herhangi bir hastalığın tedavisi amacına yönelik olarak ilaç yerine tercih edilecek ürünler değillerdir. 

Kediler ödül mamasını gereğinden fazla yemek isteyebilirler. Bu yüzden haftada en faz 2-3 kez belirli miktarda ödül maması verilerek bir sınır çizilmelidir. Ayrıca kedilerin beslenmesinin temelini kuru mamalar oluşturduğu ve kuru mamalar aracılığıyla kedilerin günlük besin gereksinimleri karşılanmakta olduğu için verilen kedi ödül mamalarının çok yüksek kalorili olmaması konusunda özen gösterilmelidir. Kedilere ödül maması 3 aylık olmalarından sonra verilmelidir. Bu dönemlerde verilen ödül mamalarının kedilerin çene yapılarına uygun ve besleyici değerlerinin yüksek olması önerilir.

Kedi Ödül Maması Seçimi Nasıl Yapılır?

Kedi ödül maması içeriklerine ve formlarına göre farklılıklar gösterebilirler. Bunun temel nedeni ödül mamalarının tadının kedilerin dikkatini çeken tek etken olmamasıdır. Ödül mamalarının konusu ve yapısı da kediler üzerinde etkili olmaktadır. Ayrıca farklı türdeki ödül mamaları kediler için farklı faydalar barındırmaktadır. Bu nedenle tek bir ödül mamasına bağlı kalınıp sürekli aynı ödül maması verilmesindense kedilere farklı türdeki ödül mamalarının dengeli bir şekilde verilmesi tercih edilmelidir. Böylece kedilerin beğendiği içeriklerin anlaşılması ve onların tercihleri göz önünde bulundurularak beslenmelerinin desteklenmesi sağlanabilmektedir.

Stick formunda olan kedi ödül maması en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Genelde yumuşak dokuya sahip olan bu ürünlerde kırmızı et, beyaz et ya da deniz ürünleri bulunabilir. Sıvı kedi ödül maması çeşitleri genelde krema, puding ya da yumuşak taneli formlarda olabilir. Doğaları gereği çok fazla su tüketmeyen kediler bu nedenle yaşlılık döneminde böbrek sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Sıvı ödül mamaları ise kedilerin ihtiyaç duydukları sıvı ihtiyacının giderilmesini sağlamaktadır. Sıvı kedi ödül maması doğrudan tüpten verilebilir ya da günlük beslenme programındaki mamaların üzerine sıkılabilir. Sıvı ödül mamalarının sindirimi de oldukça kolaydır ve kesilerin beslenmelerinde tamamlayıcı bir rol üstlenirler.

Fileto ödül mamaları oldukça lezzetli içeriklere sahiptirler. Kedilerin etli ve tuzlu gıda tüketme ihtiyaçlarını gideren bu tür ödül mamaları kırmızı et, beyaz et ve deniz ürünleri içerirler. Yüksek et oranlarına sahip oldukları için kediler tarafından sindirilmeleri de kolaydır. Aynı zamanda içerisinde bulunan yağ asitleri kedilerin tüy sağlığını da destekleyici özelliğe sahiptir. Fileto kedi ödül maması isteğe göre tek başına ödül maması olarak kullanılabilir ya da kuru mamaların içerisine karıştırılıp tamamlayıcı besin olarak da tercih edilebilir.

Kedi Ödül Maması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi ödül maması seçilirken kedilerin besin ihtiyaçlarını karşılar özellikte olmalarına dikkat edilmelidir.  Aslında kedi ödül maması seçimi bizzat patili dostlarımız tarafından yapılır. Farklı çeşitlerde ödül maması alınıp belirli aralıklarla denenmesi hangi ödül mamasının tercih edilmesi gerektiği konusunda belirleyici olacaktır. Bununla birlikte öncelikle ürünlerin içeriği dikkatli bir şekilde okunmalı ve incelenmelidir. Çünkü bazı kedilerin ödül mamalarının içeriğinde yer alan bazı maddelere karşı hassasiyet geliştirdiği durumlar söz konusu olabilir aynı şekilde çok yağlı, tuzlu ya da yüksek kalorili bazı ödül mamaları kedilerin dönemsel beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için uygun olmayabilir. 

Kedi ödül maması seçilirken kedinin yaşı, genel sağlık durumu ve ne kadar hareketli olduğu gibi etkenler değerlendirilmelidir. Ayrıca spesifik ihtiyaçları da dikkate alınmalı ve kedilerin ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapabilmek için ürünlerin özellikleri detaylı bir şekilde incelenmelidir. Tüm bu faktörleri dikkate alarak yaptığınız kedi ödül maması seçiminin sevimli dostunuzu ne kadar mutlu ettiğine inanamayacaksınız.

Kedi Ödül Mamasında Neler Var?

Kedi ödül mamalarının içerikleri marka ve çeşit özelinde farklılık gösterebilir. Bununla birlikte genel olarak ödül mamalarının içerisinde kedilerin gereksinim duydukları mineral, yağ, vitamin ve proteinlerin optimum seviyede olması beklenir. Kedi ödül mamalarının ördekli, biftekli, tavuklu, somonlu, peynirli, sütlü, ciğerli, kuzu etli, tahılsız gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Kedi Ödül Maması Kaç Ayda Bozulur? Ne Zaman ve Nasıl Bozulur?

Kedi ödül mamaları genellikle çok uzun süre geçmeden bozulmayan gıdalardan biri olmakla birlikte türlerine göre bozulma sürelerinde farklılıklar söz konusu olabilir. Ayrıca bunun için kedi ödül mamalarının uygun saklama koşullarında muhafaza edilmesi çok önemlidir. Ambalajı sıkıca kapatılmadığı takdirde zamanla kedi ödül mamalarının tat, koku ve aroma kaybetmesi olasıdır. Kedi ödül mamaları, ambalajları açıldıktan sonra ağızları sıkıca kapatılıp buzdolabında ya da nem almayacakları serin ve kuru bir yerde saklanmalıdırlar. Özelliklerini kaybeden ödül mamalarının tüketilmesi kediler tarafından tercih edilmez. Bu nedenle kedi ödül mamalarının uygun koşullarda saklanmasına ve tabii ki mutlaka ürün ambalajının üzerinde yer alan son tüketim tarihinin kontrol edilmesine özen gösterilmelidir.

En Popüler Kedi Ödül Maması Markaları Hangileridir?

Sektörünün öncü ismi adresemama.com kedi ödül maması kategorisinde kedi sıvı ödüller, doğal et ödüller, kedi kıtır ödüller ve kedi stick ödüller gibi farklı ürünlere yer vermektedir. Vitacraft, Gimcat, Flamingo, Nutri Feline ve Fitin gibi markalar başta olmak üzere birçok marka tarafından sevimli dostlarımızın ihtiyaçlarına özel üretilen kedi ödül mamaları kedinizin en sevdiği yiyecekler olma konusunda iddialıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.