Konserve Kedi Mamaları

Kedi Konserve Mamaları kedilerin en çok sevdiği şeylerden biridir. Kedinize ister mamasının yanında istersenizde ayrı olarak verebilirsiniz. Kedilirin vazgeçilmezi olan konserveler hem çok faydalı hemde çok besleyici ürünlerdir. Kedi Konserveleri kategorimizde Royal Canin, Gourmet Gold, Pro Plan, Hill's, Animonda ve Formix gibi onlarca markayı ve yüzlerce ürünü bulabilirsiniz. 

Sıralama seçin

Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için doğru beslenme çok önemli bir etken olduğundan mama seçimi aşamasında en doğru tercihlerin yapılması gerekmektedir. Tercih edilen mamaların kedilerin temel beslenme gereksinimlerini karşılayabilecek özellikte ve doğal katkılarla desteklenmiş olmasına özen gösterilmelidir. Sağlıklı bir beslenme programının uygulanması kedilerin sağlıklarının korunmasında olduğu kadar veteriner masraflarının azalmasında da oldukça önemli bir role sahiptir. Bu nedenle her konserve kedi mamasının her kedi için uygun olmayacağı unutulmamalı ve patili dostumuz özelinde mama seçimi yapılmalıdır.

Konserve Kedi Mamaları Nedir? Ne İşe Yarar?

Taze ve aromatik olması nedeniyle birçok kedinin favorisi olan konserve kedi mamaları diğer bir deyişle yaş kedi mamaları, patili dostlarımızın sağlığına ve beslenme ihtiyaçlarına en uygun olacak şekilde formüle edilirler. Konserve mamaların içeriğinde bulunan malzemeler, konserve kedi mamasının markasına ve ürünlerin hangi ihtiyaçları karşılamaya yönelik geliştirildiğine göre farklılaşabilir. Konserve kedi mamalarının kedilerin beslenme gereksinimlerini karşılayabilmesi çok önemlidir. Kedilerin günlük beslenme planlarında mutlaka Taurin, hayvansal protein kaynağı, bazı değerli vitaminler, mineraller, enzimler, yağ asitleri ve su bulunmalıdır. Bu besinlerin kedinin yaşı, kilosu ve genel sağlık durumu ile uyumlu olması dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur.

Konserve Kedi Mamaları Ürünleri ve Avantajları

Konserve kedi mamaları hem beslenme hem de su tüketimi takviyesi olarak tercih edilebilirler. Bunun yanı sıra farklı ağız ve diş sağlığı sorunları nedeniyle çiğneme problemi bulunan kedilerin yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesinin sağlanmasında da oldukça önemli bir role sahiptirler. Ancak kuru mama ile beslenme alışkanlığını henüz kazanmamış olan kedilere uzun süreli olarak yaş mama verilirse konserve mamaya alışıp kuru mamayı yemeyi reddedebilirler.  adresemama.com üzerinde konserve kedi mamaları kategorisinde yavru kedi konserveleri, yetişkin kedi konserveleri, yaşlı kedi konserveleri, kısırlaştırılmış kedi konserveleri ve light kedi konserveleri olarak sınıflandırılmış çok çeşitli ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler arasından kedilerin gelişimsel evreleri ve özel ihtiyaçları başta olmak üzere pek çok farklı beklentiyi karşılayabilecek özellikteki konserve kedi mamalarına ulaşılması mümkündür.

Konserve Kedi Mamaları Seçimi Nasıl Yapılır?

Konserve kedi maması seçilirken öncelikli olarak mamanın kedinin yaşına, gelişim ve sağlık durumuna uygun olmasına dikkat edilmelidir. Anne sütünden kesilen yavrular gelişim dönemleri boyunca yüksek ve kaliteli kalori tüketme ihtiyacı duyarlar. Yavru kedi konserveleri bu dönemdeki gelişim ihtiyaçlarını karşılayabilecek özel formüllerle üretilir. Sütten kesilmiş olan yavruların daha kolay çiğneyebilecekleri mamalarla beslenmesi gerektiğinden yavru kedi konserveleri daha küçük boyutludurlar. Yavru kedilerin çiğneme alışkanlıkları göz önünde bulundurularak Pouch denilen ezme mamalar da tercih edilebilir.

Genellikle 12 aydan 7 yaşına kadar devam eden süreç yetişkinlik dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde kedilerin kilo kontrolünün sağlanabilmesi için daha düşük kalorili mamaların tercih edilmesi önerilir. Yetişkin kedi konserveleri bu dönemdeki kedilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte formüle edilirler. Böylece hem yaşa ve beslenmeye bağlı olarak görülmesi olası karaciğer yağlanması gibi sorunların engellenmesi hem de kilo kontrolünün sağlanması noktasında önemli rol oynarlar.

7 yaş ve sonrasını kapsayan yaşlılık döneminde kedilerin aktivite düzeyleri azalır ve beslenme gereksinimleri değişir. Bu nedenle kilo almalarına neden olmayacak yaşlı kedi konserveleri tercih edilmelidir. adresemama.com yaşlı kedi konserveleri kategorisinde +12 yaş kediler için özel olarak hazırlanan ürünler de yer almaktadır. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişebilecek sorunların önlenmesinde etkili olan bu mamalar da veteriner önerisi ile kullanılabilmektedir. Bu mamalar özellikle aktivite düzeyinin azalması ve bazal metabolizmanın azalmasına bağlı olarak sağlık sorunları oluşmasını engelleyici özellikte formüle edilirler.

Kedilerin kısırlaştırma operasyonunun ardından iştahlarında meydana gelen artış kontrollü davranılmadığı takdirde hızlı bir şekilde kilo artışına neden olabilir. Bu nedenle kısırlaştırılmış kedi konserveleri tercih edilmelidir. Buna rağmen kilo artışı gözlemlenmesi durumunda veteriner kontrolünde yeni bir beslenme programı oluşturulmalıdır.

Light kedi konserveleri kilo sorunu olan kediler için özel olarak formüle edilmekte olup kedilerin beslenme planına eklenirken titizlikle davranılmalıdır. Kedilerin kilo verme sürecinin insanlardan çok farklı olduğu, mama miktarının azaltılmasının ya da mamanın light mama ile değiştirilmesinin yeterli olmadığı unutulmamalıdır. Yetişkin bir kedinin kilo verebilmesi için bir yıl kadar bir süre ile diyetine uygun bir beslenme programının uygulanması gerekmektedir.

Konserve Kedi Mamaları Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konserve kedi mamaların özellikle çok fazla su tüketmeyen kedilerin beslenme programlarında yer alması avantajlıdır. Konserve kedi mamaları seçilirken de kedinin yaşı, genel sağlık durumu ve eğer varsa özel gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Kedilerde ciddi boyutta obezite sorununa neden olma riski bulunması nedeniyle konserve kedi mamalarının tüketimi veteriner kontrolü altında gerçekleşmelidir. Eğer kedinin ortalama ağırlığının üzerine çıkması söz konusu olursa gecikmeksizin müdahale edilmelidir. Bu nedenle düzenli olarak kilo kontrolü yapılması ihmal edilmemelidir. Konserve kedi mamaları mutlaka güvenilir yerlerden alınmalıdır. Kaliteli markalar tercih edilmeli ve mutlaka ürünün içeriği okunmalıdır. 

Kediler genellikle konserve mamaların lezzetini çok sevdiklerinden konserve mama verildiğinde iştahları normalden fazla olabilir. Mamayı oldukça kısa bir sürede tüketip günlük porsiyonlarından fazlasını isteyebilirler. Bu nedenle kuru ve yaş mama birlikte tüketileceği zamanlarda da porsiyon ayarlaması dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Konserve kedi mamaları su içmeyi pek sevmeyen ve yeterli su tüketmeyen kediler için avantaj haline gelebilir. Kedilerin günlük su tüketiminin 50 gram mama için 200 ml’nin altında kaldığı durumlarda haftada 2-3 kez konserve kedi maması tüketimi önerilmektedir.

Konserve Kedi Mamalarında Neler Var?

Konserve kedi mamalarının üretim süreci kuru mamalara oranla farklı olduğu gibi içeriği de markaya ve konserve mamanın türüne göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte konserve kedi mamalarının içerisinde genellikle et yan ürünleri, tahıllar, sebzeler, yağlar, mineraller, su ve jel şeklinde bir kıvam almasını sağlayan maddeler bulunur.

Konserve Kedi Mamaları Kaç Ayda Bozulur? Ne Zaman ve Nasıl Bozulur?

Konserve kedi mamalarının içeriğinde kuru mamalara oranla oldukça yüksek miktarda su bulunur. Bu nedenle kuru mamalara göre konserve kedi mamaları çok daha kısa sürede bozulurlar. Konserve kedi mamaları açıldıktan sonra hızlı bir şekilde tüketilmeye yönelik ürünlerdir. Mümkünse konserve açıldığı gün tüketilmelidir. Eğer mümkün değişse ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında saklanmalıdır. Ancak buzdolabında saklama süresi de 3 günü geçmemelidir.

En Popüler Konserve Kedi Mamaları Markaları Hangileridir?

Oldukça lezzetli ve besleyici ürünler olan konserve kedi mamaları pek çok kedinin en çok sevdiği yiyecekler listesinde zirvenin değişmez sahibidir. Oldukça besleyici olan konserve kedi mamaları adresemama.com'da Royal Canin, Pro Plan, Formix, Gourmet Gold, Hill’s ve Animonda başta olmak üzere birçok markanın çeşitli ürünleri ile yer almaktadır. 

Her marka sunduğu ürünlerle farklı ihtiyaçlara ve damak zevklerine hitap etmekte olup adresemama.com üzerinde sunulan çeşitlilik sayesinde kediniz için sağlıklı, ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde formüle edilmiş aynı zamanda damak tadına uygun mamayı kolaylıkla bulabilirsiniz. 7/24 satın alabileceğiniz ve uygun şartlarda saklanan ürünleri adresemama.com'un anlaşmalı olduğu kargo şirketleri aracılığı ile en kısa sürede teslim alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.