sadsad x
asdasd

Köpek Tarağı ve Köpek Fırçası

Sıralama seçin

Tüm canlılar gibi köpeklerin de kaliteli ve konforlu bir yaşam sürebilmeleri için belirli gereksinimlerinin karşılanması gerekmektedir. Köpeklerin dış etkenlerden çok fazla etkilenmedikleri ve kendi kendilerini temizledikleri bilinse de aslında köpeklerin düzenli ve detaylı bir şekilde bakım yapılmasına ihtiyaçları vardır. Evcil dostlarımızın deri ve tüy sağlığı en önemli ve en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Doğru seçilmiş bir köpek tarağı köpeklerin tüy bakımlarında çok önemli bir role sahiptir.

Köpek Tarağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Köpek tarağı, köpeklerin tüylerinin dökülmemesi ve bakımlı tüylere sahip olmalarının sağlanması için kullanılan bir üründür. Kaliteli ve köpeğin tüy yapısına uygun bir tarak ile yapılan düzenli bakım sayesinde köpeklerin hayatlarını sağlıklı ve konforlu bir şekilde sürdürmesi mümkündür. Köpeklerin belirli aralıklarla taranıp fırçalanmaları büyük bir gerekliliktir ve bu çok kısa tüylere sahip olmaları durumunda dahi geçerlidir. 

Köpeklerin tüy bakımı ihmal edildiğinde yaşam alanları tüylerle dolu bir hal alabilir. Çevrede uçuşan ölü tüyler aynı ortamda yaşayan kişiler için hijyen sorunu yaratabildiği gibi astım gibi alerjik hastalıkları olan kişilerin yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Köpeklerin kendi çabaları ile vücutlarından uzaklaştırmaları mümkün olmayan fazla tüyler düzenli olarak tüy bakımı yapılarak uzaklaştırılabilir. 

Online pet market olarak 7/24 hizmetinizde olan adresemama.com üzerinden köpek tarağı ve fırçası kategorisinden tüm ürünleri inceleyebilir, sadık dostunuz için en doğru ürünü seçerek satın alabilirsiniz. Böylece sağlıklı ve bakımlı olmaları için ihtiyaç duydukları tarama işlemini aksaksız bir şekilde yerine getirebilirsiniz. 

Köpeklerin taranmasına baş kısımlarından başlanmalıdır. Orta sertlikle bir köpek tarağı ile baş kısmından geriye doğru taranmalı, sırt bölgesinin taranması da bitince göğüs kısmına geçilmelidir. Göğüs kısmı ve yanları ayaklara kadar aşağıya doğru taranır. Ardından kıllar bu kez çıkış yönünün tersine doğru taranır. Yeniden bir fırçalama yapılarak tüy bakımının ilk aşaması sonlandırılır.

İkinci aşamada pamuklu bir bez parçası ıslatılır, köpeğin tüyleri çıkış yönünde bastırılarak silinir. Bu işlem esnasında köpeğin göğüs, karın ve bacak aralarının iyice temizlenmesi gerekir. Bu sırada patili dostlarımızın derileri iyice kontrol edilmelidir. Böylece kene ya da pire gibi zararlı parazitler varsa bunların tespit edilmesi mümkün olur.  Eğer zararlı parazitler tespit edilirse gerekli önlemler vakit geçirmeksizin alınmalıdır.

Köpek Tarağının Avantajları

Bazı köpekler için günlük bazı köpekler için ise haftalık periyotlarla tekrarlanması önerilen tarama ve fırçalama seansları yalnızca köpeklerin iyi sağlıklı görünmesini sağlamakla kalmaz. Tüylerin birbirine dolaşmasını engeller, canlı ve güzel görünmelerini sağlar. Köpeğinizin cildine masaj yaparak doğal yağlarını aktive eder. Tüylerinin havalandırılması, kan dolaşımlarının hızlandırılması ve ölü tüylerinin temizlenmesi gibi avantajları da vardır. Tarama ve fırçalama tüy dökülme sorununun azaltılmasında etkili olup yaşam alanlarının tüyle dolmasının engellenmesi noktasında oldukça etkilidir. Ayrıca bu esnada köpeğinizin cildine temas ettiğiniz için olağan dışı bir oluşumla karşılaşırsanız bunu hemen fark etme ve gereken önlemleri alma şansınız da bulunur.

Köpek Tarağı Seçimi Nasıl Yapılır?

Farklı köpek türleri farklı özelliklere sahip köpek tarağı kullanılmasına ihtiyaç duyarlar. Doğru tipte bir tarak kullanıldığında köpekler genellikle bundan çok memnun olurlar ve sahipleri ile aralarında yaşanan paylaşımın keyfini sürerler. Eğer taranma sırasında köpeğiniz ağrısı olduğu ya da rahatsızlık hissettiği yönünde belirtiler sergiliyorsa muhtemelen yanlış bir köpek tarağı kullanıyorsunuz demektir. Kucağınızda oturmaktan, taranmaktan ve kendisi ile ilgilenilmesinden memnun görünüyorsa doğru yolda olduğunuzu düşünebilirsiniz. Köpek tarağı seçimi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsur köpeğin tüylerinin yapısı ve seçilen tarağın diş yapısının tüy yapısına uygun olmasıdır. 

İnce fırçalar düz bir yüzey üzerinde birbirine yakın ince ve kısa tellerden oluşurlar. Esnek saplı ve doğru boyutta olanlar kullanım kolaylığı sağlayabilir. Orta uzun ya da kıvırcık tüylü köpeklerde  düğümlenen tüylerin açılmasında kullanılabilirler. Golden Retriever, Cocker Spaniels, Yorkshire terriers ve St.Bernards dahil olmak üzere birçok köpek ırkında ince fırçalar kullanılır. Çünkü uzun tüylü köpeklerde çözülmesi gereken düğümlerin oluşması olasılığı daha fazladır. İnce telli fırçalar çok nazik bir şekilde kullanılmalıdır. Aksi takdirde köpeğin rahatsız olması söz konusu olabilir.

Köpek Tarağı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerin bakımlı ve parlak tüylerinin olması güzel bir görünüme sahip olmalarının yanı sıra sağlıklı olduklarının da en büyük göstergesidir. Her zaman parlayan, göz alıcı tüylere sahip olmaları için her köpek kendisine en uygun köpek tarağı kullanılarak taranmalıdır.

Köpeklerin tüy bakımlarının yapılmasına yönelik ürünlerin her birinin görevi ve taşıdığı önem farklıdır. Doğru seçim yapılması kısa zamanda etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Genellikle uzun tüylü köpeklerin her gün, kalın deri köpeklerin haftada 3 kez, kısa tüylü köpeklerinse haftada 1 kez taranması önerilir.

Tüyleri kısa olan köpekler için kısa ve yumuşak kıllı köpek tarağı modelleri ile tarama yapılmalıdır. Bu tür tüy yapısına sahip olan köpeklerde uzun ve sert kıllı köpek tarağı modelleri istenilen faydayı sağlamaz. Aynı şekilde tüyleri uzun olan köpekler için de uzun ve sert kıllı köpek tarağı modellerinin kullanılması tercih edilmelidir. Bu yapıdaki köpek tarağı modelleri uzun tüylü köpeklerin tüyleri arasında rahatça dolaşabilmektedir. Bununla birlikte uzun tüylü ancak hassas ciltli köpekler için tercih edilen köpek tarakları mutlaka yumuşak kıllı olmalıdır. Aksi takdirde köpeği cildinde yaralanmalar oluşması söz konusu olabilir. Kıvır kıvır ve sert tüylere sahip olan kaniş gibi köpeklerin taranmasında ise tel fırçalar kullanılmalıdır. 

Keçeleşmiş tüylerin açılması için bu işe özel üretilen taraklar kullanılmalıdır. Ancak bu taraklar hatalı kullanılırsa köpeğin derisinde zarara neden olabilmektedir. Pire tarakları ince aralıklı yapıdadır. Pirelerin ve yumurtaların köpeğin tüylerinden ve derisinden çıkarılmasında önemli role sahiptir. Bu taraklar suyla temizlenebildiğinden ihtiyaç duyulan durumlarda yeniden kullanılabilir. Banyo tarakları suya dayanıklıdırlar ve banyo sırasında rahatlıkla kullanılabilirler. Her tüy yapısıyla uyumlu modelleri vardır. 

Bizlerin bakım görmeyen saçlarımızda karşılaştığımız karışma ve düğümlenme sorunları köpekler için de söz konusudur.  Bu tür sorunların yaşanmaması için her köpeğin tüylerinin kalınlığı, sıklığı ve uzunluğu göz önünde bulundurulması ve seçilen köpek tarağı ya da fırçası modelleri ile tüylerin çıkış yönünde yapılan taramalarla üzerlerindeki tozlar ve kirler alınmalıdır. Düzenli tarama ve fırçalama ile köpeklerin parlak ve düzgün görünen tüylere sahip olunması ve birçok cilt hastalığının oluşması riskinin azaltılması sağlanır.

En Popüler Köpek Tarağı Markaları Hangileridir?

Köpek tarağı ve fırçası üretimi birçok farklı marka tarafından yapılmakta ve çok çeşitli modeller bulunmaktadır. adresemama.com adresini ziyaret ederek siz de dünyaca ünlü bir çok marka tarafından üretilmiş ve farklı özelliklere sahip köpek tarağı ve köpek fırçası modellerine erişebilirsiniz. adresemama.com üzerinden ulaşabileceğiniz markalar arasında Trixie, Furminator, Cesar Millan, Flamingo ve daha bir çok marka bulunmaktadır.

 

adresemama.com köpek tarağı kategorisinde ince uçlu, iki taraflı, çift taraflı ince ve kalın uçlu, plastik uçlu, silikon saplı, masaj uçlu, şampuan hazneli banyo fırçası, eldiven fırça, rake tarak, kıtık açıcı, pire ve bit tarağı, tarama eldiveni gibi farklı modellere ulaşılması mümkündür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.