Kedi Tarağı ve Kedi Fırçası

Sıralama seçin

Kediler kendilerini temizleyebilen oldukça titiz canlılardır. Evde yaşayan kediler ise dışarıda yaşayan kedilere göre çok daha temizdir. Ancak kendi temizliklerini yapabiliyor olmalarına karşın kedilerin tüyleri için özel bakıma ihtiyaçları vardır. Özellikle uzun tüylü kedilerin tüy bakımları kesinlikle ihmal edilmemelidir. 

Kedilerin tüy bakımlarının yapılması oldukça kolaydır. Temel olarak tüylerin fırçalanması ve taranması kedilerin tüy bakımı için yeterlidir. Bu sayede ölü tüyler toplanır, daha parlak ve canlı görünen tüylere sahip olmaları sağlanır. Ayrıca tüylerin taranması kedilerin kan dolaşımının hızlanmasını ve düzene girmesini sağlar. Kediler alıştıkları takdirde tüylerinin taranmasından keyif alır hatta bunu bir masaj gibi görürler.

Kedi Tarağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kediler yapıları gereği sürekli tüy döken canlılar olmakla birlikte yılın belli zamanlarında tüy dökmeleri daha fazlalaşır. Kedi tarağı tüy dökümünü azaltmaya, kedilerin tüy bakımlarını yapmaya yarayan önemli bir yardımcıdır. Hatta kedilerin tüyleri tarandıktan sonra fırça yardımıyla tüylerinin toplanması da büyük kolaylık sağlamaktadır. Kedilerin tüylerinin uzunluğuna, yoğunluğuna ve cinsine göre belirli aralıklarla taranmaları gerekir. Düzenli olarak taranmak kedilerin daha az stresli olmasını da sağlamaktadır. Ayrıca kedilerin kendilerini temizlemeleri esnasında kürklerinin ulaşamadıkları bir bölgesinde dolaşmış ya da kirlenmiş yerler varsa düzenli bakımla bunların temizlenmesi de mümkündür.

Kedi Tarağının Avantajları

Kediler dönemsel olarak normale göre çok daha fazla tüy dökebilen canlılardır. Bu nedenle tüy dökmelerinin yoğun olduğu dönemlerde taranma sıklıklarının artırılmasına ihtiyaç duyulur. Düzenli taranma kedilerin kan dolaşımını desteklemesinin yanı sıra gevşemiş ve kopmuş tüylerin toplanmasını sağlar. Böylece kedilerin çok sık yaşadığı sorunlardan biri olan tüy topaklanmasını engelleyecek önlemler alınmış olur.

Kedilerde düzenli olarak tüy bakımı yapılması daha sağlıklı, parlak, yumuşak ve temiz tüylere sahip olmalarını sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda kedilerde dış parazit gibi hastalıkların önüne geçilmesinde de önemli bir rol oynar. Genellikle kedilerin tüylerinin haftada iki kez taranması yeterli olur. Ancak tarama sıklığı belirlenirken kedinin tüy yapısı dikkate alınmalıdır. Uzun tüylü kedilerin tüyleri her gün taranmalıdır. Kedilerde tüylerin ne kadar sık taranması gerektiğini belirleyen bir diğer faktör ise mevsimsel olarak yaşadıkları tüy dökme dönemleridir. Kediler yapıları gereği ilkbahar ve sonbahar aylarında normale oranla çok daha fazla tüy dökerler. Bu nedenle bu aylarda tüy tarama sıklığının artırılmasına ihtiyaç duyarlar. Böylece hem kedilerin stresi azaltılmış hem de evin temizliği kolaylaştırılmış olur.

Kedi Tarağı Seçimi Nasıl Yapılır?

Kedi tarağı modelleri işlevlerine göre kendi içlerinde farklı türlere ayrılırlar. Kedi tarağı ile fırçası arasındaki fark diş sayısından ve sıklığından kaynaklanır. Kedi tarağı modelleri genellikle tüy bakımı, pire temizleme ya da kıtık açma gibi özellikleri ile ön plana çıkarlar. Aynı zamanda tek bir üründe hem tarağın hem fırçanın olması da mümkündür. Kedi tarağı modelleri genellikle fırçalardan farklı şekilde tek sıra dişlerden oluşurlar. Masaj yapma ve kan dolaşımını hızlandırma gibi işlevleri bulunan kedi tarağı modelleri sevimli dostlarımızın vücut şekilleri ile uyumlu tasarımlara sahip olacak şekilde üretilirler.

Kedi fırçaları yoğun bir şekilde tüy toplama konusunda oldukça başarılıdırlar. Kedi fırçaları tüy uzunluğu ve yoğunluğu gibi faktörler göz önünde bulundurularak en etkili olacakları şekilde tasarlanırlar. Doğru bir fırça seçilmesi durumunda kedilerin tüy dökülmesi sorununun büyük ölçüde kontrol altına alınması mümkündür. Bununla birlikte fırçalar kontrollü kullanılmalıdır. Çünkü fırçalar taraklarla kıyaslandığında çok sert kullanımda gevşemeyen tüyleri de çekebilmektedirler. Bu yüzden kedilerin fırçalama esnasında agresif tavırlar sergilememesi için de dikkatli davranılması gerekir. 

Kedi Tarağı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi tarağı seçilirken kedilerin tüy yapıları dikkate alınmalıdır. Uzun tüylü kediler seyrek dişli kedi tarağı modelleri ile çok daha rahat bir şekilde taranabilir. Seyrek dişli taraklar düğümlenen tüyleri çözmede etkilidir. Ardından sık bir fırça, dikenli yapıda bir tarak ya da tımar eldiveni kullanılarak kedinin pürüzsüz tüylere sahip olması sağlanabilir. Bunun için öncelikle kedinin karışmış tüyleri düğüm olmuş kısımlarından tutulur. Seyrek dişli tarak kullanılarak düğüm açılır. Düğüm açıldıktan sonra dipten yukarıya doğru yavaşça taranmaya devam edilmelidir. Kedilerin düğümlenmiş tüylerinin makasla kesilmeye çalışılması doğru bir yöntem değildir. Kedilerin yaralanması gibi istenmeyen durumlara yol açılabilir. Eğer kedinin tüyleri bu tarz bir müdahaleyi gerektirir haldeyse pet kuaföründen ya da veterinerden destek alınmalıdır. Kısa tüylü kediler için küçük dişleri olan yumuşak bir fırça uygun olabilir. 

Kediler genellikle taranmayı ve fırçalanmayı çok sevdikleri için tüy bakımı oldukça keyifli bir dönem haline gelir. Kediler için uygun kedi tarağı modelleri seçilmesi oldukça önemlidir. Ve seçilen kedi tarağı modeli amacına uygun olacak şekilde kullanılmalıdır. Kıtık tarağının günlük bakımda kullanılmaması gerektiği gibi masaj taraklarının da tüy toplama amacıyla tercih edilmemesine özen gösterilmelidir. Taranmayı ve fırçalanmayı sevmeyen kediler dahi doğru taraklar ve fırçalar seçildiği takdirde taranmaya rahat bir şekilde ikna edilebilirler. Bununla birlikte kedilerin taranma ve fırçalanma ritüeline alıştırılmaları için çok baskıcı ve ısrarcı davranılmamaları, sürecin daha çok oyun haline getirilmesi önerilir. Aynı şekilde kedinin boyutları da seçilen kedi tarağı modelinin belirlenmesinde etkilidir. Kedinin vücut genişliğinden daha geniş olan tarakların kullanılması oldukça zorlayıcı olabilir.

En Popüler Kedi Tarağı Markaları Hangileridir?

Kedi tarağı modelleri işlevlerine, üretildikleri malzemeler ve boyutlarına göre farklılık gösterebilirler. Bu nedenle ihtiyaç doğrultusunda seçim yapılmalıdır. adresemama.com kedi tarağı kategorisinde Furminator, Trixie, Cesar Milan, Daiso başta olmak üzere birçok markanın ürünü yer almaktadır. Sizde kedinizin özelliklerine göre en uygun ürünü seçebilmek için geniş çeşitliliğe sahip kedi tarağı kategorimizi inceleyebilir, seçtiğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.