sadsad x
asdasd

Köpek Şampuanları ve Parfümleri

Sıralama seçin

Köpekler genellikle kediler kadar kendilerini temizleyebilen canlılar olmadıkları için bakımları konusunda insanların yardımına gereksinim duyarlar. Köpeklerin bakımlarının yapılabilmesi için köpek tarağı ile tüyleri düzenli olarak taranmalıdır ve belirli aralıklarla yıkanmalıdırlar. Köpeklerin genellikle yaz aylarında ayda en fazla 2 kez, kış aylarında ise 1 kez yıkanması önerilir. Köpeklerin tüylerinin ve derisinin zarar görmemesi için mutlaka uygun bir köpek şampuanı kullanılmalıdır.

Köpek Şampuanı Nedir? Ne İşe Yarar?

Köpek şampuanı köpeklerin bakımında kullanılan köpek temizlik ürünlerinin başında gelir. Köpek şampuanı kullanımı köpeklerin daha parlak, sağlıklı ve canlı tüylere sahip olmasında etkilidir. Köpek şampuanı çeşitleri, köpeklerin çok iyi bir şekilde temizlenmesini, güzel kokmasını, sağlıklı bir cilde ve tüylere sahip olmasını sağlar. Köpeklerin temizlenmesi esnasında onların cilt yapılarına uygun olmayan ürünlerin kullanılması ciltlerinin zarar görmesine neden olabilir. 

Köpek Şampuanının Avantajları

Köpek şampuanları patili dostlarımızın temizlenmesini sağladığı gibi tüylerinin parlamasında da önemli bir role sahiptir. Ayrıca rutin olarak dışarı çıkakta olan köpeklerin üzerlerinde biriken tozların ve kirlerin temizlenmesini, tüylerinin arasına girme ihtimali olan mikroorganizmaların ve böceklerin uzaklaşmasını sağlar. Köpek şampuanı aynı zamanda mevsim geçişlerinde pek çok patili dostumuzun ortak sorunu haline gelen tüy dökme sorununun çözümlenmesinde de etkili bir çözümdür. Farklı kokularla üretilen köpek şampuanı çeşitleri koku sorunlarına karşı da bir avantaj haline gelmektedir. 

Köpeklerin cildinin pH değeri ile insanların cildinin pH değeri birbirinden farklıdır. Bu nedenle insanların cilt yapısına özel olarak üretilmiş standart sabunların ve şampuanların kullanılması köpeklerin tüylerinin parlaklığını ve sağlıklıklarını yitirmelerine neden olabilir. Aynı zamanda cilt sağlıları için de bir tehdit unsuru haline gelebilir. Bu nedenle köpeklerin cilt ve tüy yapılarına uygun olacak şekilde özel üretilen köpek şampuanı çeşitleri kullanılmalıdır. Böylece tüylerinin parlak ve yumuşak ciltlerinin ise sağlıklı olması sağlanır. Banyo sırasında köpek şampuanı kullanılarak ölü tüylerin arındırılması sayesinde köpekle aynı ortamda  bulunan ve alerjik bir bünyeye sahip olan kişilerin sağlığı da iyileştirilmiş olur. Farklı kokulara sahip olan şampuanlar köpeklerin kendine has ve bazen rahatsız edici olabilen ağır kokularını ortadan kaldırır. Ayrıca içeriğine bağlı olarak bazı şampuan çeşitleri tüy dökülmesinin azaltılmasında da etkili olabilir.

Köpek Şampuanı Seçimi Nasıl Yapılır?

Köpeklerin tüylerinin ve derilerinin sağlıklı olması için belirli aralıklarla ve kaliteli bir köpek şampuanı kullanılarak yıkanmaları bir gerekliliktir. Köpek şampuanı seçilirken köpeğin tüy yapısı, gelişim dönemi, spesifik sağlık durumu ve şampuanın içeriği gibi farklı etkenler dikkate alınmalıdır. 

Sıvı köpek şampuanları en çok tercih edilen köpek şampuanı türüdür. Genelde yetişkin ve yaşlı köpekler için sıvı köpek şampuanlarının kullanımı tercih edilir. Sıvı köpek şampuanları, insanların kullanımına yönelik olarak üretilen şampuanlar kadar çok köpürmez. Bu nedenle yetersiz olduğu düşünülmemeli ve gereğinden fazla şampuan kullanılmamalıdır. Sıvı köpek şampuanı bir süngere dökülmeli ardından masaj yapılarak köpeğin derisine uygulanmalıdır. Herhangi bir köpek şampuanının üzerinde yaş ya da tüy rengine yönelik belirleyici bir ibare yoksa genel kullanıma yönelik olarak üretildiği kabul edilir. 

Kuru köpek şampuanları, sıvı şampuanlara göre daha fazla köpürürler. Genelde yavru köpeklerde kullanımı tercih edilen kuru köpek şampuanları yıkanmayı pek sevmeyen köpekler için oldukça iyi bir çözüm olabilir. Kuru şampuanlar özellikle tatil ya da seyahat sırasında oldukça konforlu bir temizlik imkanı sunar. Kuru şampuanların kullanımı esnasında köpeklerin gözleri, kulakları ve burunları ile temas ettirilmemesine dikkat edilmelidir.

Bunların yanı sıra ihtiyaç durumunda pire ve kene önleyici şampuanların kullanılması da oldukça etkili bir çözüm haline gelebilmektedir.

Köpek Şampuanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek şampuanı satın alınırken mutlaka kaliteli ve köpeğiniz için en uygun özelliklere sahip olan şampuanı tercih etmelisiniz. Öncelikle köpeğin ihtiyaçları tam olarak belirlenmelidir. Derisinde kepek olup olmadığı, tüylerinin ne kadar kirli olduğu, tüylerinde kıtıklaşma ya da çok fazla yağlanma bulunup bulunmadığı gibi etkenler ne tür bir şampuan almanız gerektiği konusunda belirleyici özelliktedir.

Şampuan satın alınırken köpeklere özel olarak üretilen köpek şampuanı çeşitleri arasından biri tercih edilmelidir. Bazı şampuanlar hem kedi hem köpek kullanımına yönelik olarak üretilirler. Bu tür şampuanların kullanılmasında da herhangi bir sakınca bulunmaz, köpeklere herhangi bir zararlarının olması söz konusu değildir. Ancak mümkün olduğunca yalnızca köpeklerin kullanımına yönelik olarak özel formüle edilmiş şampuanların kullanılması tercih edilmelidir.

Doğru köpek şampuanı satın alınabilmesi için köpeğin cilt tipi bilinmelidir. Cildi kuru olan köpekler için nemlendirici özellikteki şampuanlar seçilmelidir. Böylece derilerinin nemlenmesi ve kaşıntıların önlenmesi sağlanabilir. Alerjik bir cilt yapısına sahip olan köpeklere köpek şampuanı alınırken hipoalerjenik özelliğe sahip şampuanlar tercih edilmelidir.

Şampuan seçimini etkileyen faktörlerden bir diğeri köpeklerin tüy yapısıdır. Bazı köpeklerin çift katmanları bazılarının ise tek katmanlı tüyleri vardır. Bazılarının tüyleri kıvırcık bazılarınınki uzun ve ipeksidir. Tüm tüy tiplerine göre özel olarak üretilmiş şampuanlar vardır ve her köpek için kendi tüy yapısına uygun köpek şampuanı seçilmelidir. Böylece tüylerinin daha canlı ve daha sağlıklı bir görünüm kazanması mümkündür.

Köpeğin rengi de şampuan seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır. Siyah tüylü köpekler için genelde koyu renk tüylü köpeklere özel olarak üretilen şampuanların kullanımı önerilir. Özel renk şampuanlarının kullanılması ile köpeklerin daha canlı ve parlak tüylere sahip olmaları sağlanabilir. 

Sağlıklı bir köpeğin pH seviyesi 7-7.7 arasında değişir. Bununla birlikte derinin pH seviyesi ırk, iklim, cinsiyet ve köpeğin rengi gibi etkenlere göre değişebileceğinden köpek şampuanı satın alınırken köpeğin pH değeri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Köpek Şampuanı Kaç Ayda Bozulur? Ne Zaman ve Nasıl Bozulur?

Köpek şampuanlarının ömrü genelde 2-3 yıldır. Tarihi geçmiş ya da uygun koşullarda saklanmamış olan ürünlerin kullanımı köpeklerin ciltlerine zarar verebilir. Bu nedenle son kullanım tarihi geçmiş ve uygun koşullarda saklanmamış köpek şampuanları kullanılmamalıdır.

En Popüler Köpek Şampuanı Markaları Hangileridir?

adresemama.com patili dostlarımızın spesifik ihtiyaçları düşünülerek geliştirilmiş, farklı kokulara ve içeriklere sahip zengin çeşitlilikteki köpek şampuanı ürünleri ile oldukça geniş bir kesime hitap etmektedir. Köpek şampuanı, köpek kuru şampuan, köpük köpek şampuanı ve köpek doğal şampuanı gibi temizlik ve bakım ürünleri en uygun fiyatlara sizlerin beğenisine sunulmaktadır. Çilek kokulu köpek şampuanı, okyanus esintili köpek şampuanı, lavanta kokulu köpek şampuanı gibi farklı koku seçeneklerine sahip ürünlerin yanı sıra dermatolojik etkili, kıtık açıcı köpek şampuanı, hassas ciltli köpek şampuanı, uzun tüylü köpek şampuanı, siyah tüylü köpek şampuanı, kısa tüylü köpek şampuanı, pire ve kene önleyici köpek şampuanı, yavru köpek şampuanı, hipoalerjenik köpek şampuanı, kıvırcık tüylü köpek şampuanı, kötü koku giderici köpek şampuanı,  renk koruyucu köpek şampuanı gibi spesifik ihtiyaçlara yönelik ürünler de bulunmaktadır. Trixie, Bioline, Purele, Beaphar ve daha birçok markanın ürünlerini inceleyebilir, patili dostunuz için en uygun ürünleri adresemama.com güvencesiyle ve en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.