Kedi Kumları 

Kedi Kumları kediler için olmazsa olmaz ürünlerin başında gelmektedir. Kedi Kumları kedilerin tuvalet alışkanlıklarında çok büyük öneme sahiptir. Kedinizin alışkanlıklarına göre kullanabileceğiniz Dogal Kedi Kumları ve Silika Kedi kumlarının  sitemizde bir çok marka ve çeşidi bulabilirsiniz. 

Yardımcı Ürünler Olarak Kedi Tuvaleti çeşitlerinide inceleyebilirsiniz..

Sıralama seçin

Kediler tuvaletlerini yaptıktan sonra içgüdüsel bir şekilde eşelenme ihtiyacı hisseden canlılardır. Evde yaşayan kediler için kedi kumu son derece faydalı hatta hayat kurtarıcı bir ürün olarak kabul edilir. Kedi kumları farklı malzemeler kullanılarak üretilebilirler ve üretildikleri malzemelere göre farklı özellikler sahip olurlar. Kedi kumları arasından tercih yapılırken kaliteli ve patili dostlarımızın sağlıkları için herhangi bir sorun oluşturmayacak ürünler seçilmelidir. Kedi kumları sayesinde sevimli dostlarımız doğal ortamlarını taklit etme imkanı bulurken ev hijyeni de sağlanmış olur.

Kedi Kumları Nedir? Ne İşe Yarar?

Kedi kumları evlerimizdeki patili dostlarımızın tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için kullanılan ürünler olup kedi tuvaletleri ile birlikte kullanılmaktadırlar. Kediler için olmazsa olmaz ürünlerden biri olarak kabul edilen kedi kumları, kedilerin tuvalet alışkanlığı konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. adresemama.com evcil hayvanlarınızın tüm gereksinimlerini karşılayabileceğiniz bir online pet market olarak kedi kumları kategorisinde doğal kedi kumları, organik kedi kumları ve silikon kedi kumları çeşitlerine yer vermektedir.

Kedi Kumlarının Avantajları

Günümüzde çok farklı çeşitlerde kedi kumları bulunmakta olup doğru kedi kumları seçilmesi noktasında kedi sahiplerinin kafası karışabilmektedir. Doğru kumun seçilmesi kedilerin daha az stresli olmasında ve tuvaletini kumun dışarısına yapma gibi davranışların engellenmesinde etkilidir. Kumlar kolay temizlenebildiği ve koku yapmadığı için evde yaşayan diğer kişilerin hayatını da kolaylaştırır. Bununla birlikte kediler kum konusunda oldukça seçici olabilirler. Bu yüzden doğru kedi kumları bulunana kadar farklı tipteki ve dokudaki kumların denenmesi ihtiyacı oluşabilir. Kediler temizlenmemiş kumları hiç sevmedikleri için kumları kirlendiğinde patilerini kullanarak dışarı atma davranışı sergilerler. Bu yüzden kediniz için en doğru kumu bulsanız dahi kedinizin tuvaletini yeterince temizlemezseniz kedinizin mutlu olmasını sağlamanız mümkün değildir. Kedilerin koku alma duyusu insanlardan çok daha fazla gelişmiş olduğu için sizin temiz olduğunu düşündüğünüz bir kum hakkında kediniz aynı fikirde olmayabilir.

Kedi Kumları Seçimi Nasıl Yapılır?

Kedi kumlarının birkaç farklı çeşidi vardır. Kedilerin kumlar konusunda farklı tercihleri olabildiğinden kedi kumları seçimi kedi özelinde yapılmalıdır.

Topaklanan kedi kumları yani bentonit kedi kumları kediler idrarlarını yaptıktan sonra sodyum bentonitin nemi emmesi sonucunda topaklanırlar. Böylece temizlenmeleri daha kolaydır. Bu özellikleri nedeniyle tuvaletin her gün temizlenmesi durumunda tuvalet temiz kedi kumu da hem temiz hem taze kalır. Temizleme işlemi ile kum azaldıkça üzerine eklenir. Yaklaşık 2 hafta sonunda da tamamen temizlenmesi gerekir. Bentonit kumlar çeşidine göre kokulu ve kokusuz olabilir. En çok tercih edilen kedi kumları arasında yer alan topaklanan kumlarda koku karbon ve bitki posaları ile sağlanır.

En çok tercih edilen diğer kedi kumu ise silika kedi kumları çeşitleridir. İçerisinde yer alan silika kristalleri koku kontrolü konusunda oldukça etkilidirler. Ancak silika kedi kumları sürekli temizlenmeli ve tamamen değiştirilmelidirler. idrarla topaklanma özelliği bulunmadığından kedinin idrarı tuvaletin zemininde birikir. Ancak koku oluşmaz. Emicilik özelliği olmayan silika kedi kumlarının kullanıldığı tuvaletler daha çabuk kirlenir ve sık sık temizlenmesi ihtiyacı bulunur. İdrar zeminde toplandığı için temizlenmesi de topaklanan kedi kumlarına göre daha zordur. Tuvaletin her hafta tamamen boşaltılarak temiz kumla doldurulması bu kumun kullanımı açısından en doğru yöntemdir.

Bentonit ve silika kedi kumları dışında çam peleti, ceviz peleti, geri dönüştürülmüş kağıt, Hindistan cevizinin dış katmanı ve kuru mısır yaprakları gibi doğal maddeler de kedi kumu olarak kullanılabilmektedir. Çam kedi kumları organik kedi kumlarından biri olarak kedilerin idrar yolları sağlığının korunması açısından faydalıdır. Yüksek emiş gücüne sahip doğal bir ürün olduğundan kemirgenler ve sürüngenler için de kullanılabilir. Kanserojen etkisi olmayan tamamen doğal, katkı maddesi bulunmayan bir ürün olan çam kedi kumları ıslandıkça dağılıp tozlaşmaya başlar. Bu nedenle kum kabı her gün bir kere çalkalanarak tozlaşan kumların alt kısma inmesi sağlanmalıdır. Tamamı tozlaştığında ise kum değiştirilmelidir. Temizlemesi son derece kolaydır.

Kedi Kumları Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi kumları seçilirken en önemli konu sevimli dostlarımızın tercihidir. Ancak kedilerin tercihleri; patilerinin hassasiyeti, yavruluk dönemlerinde geliştirdikleri alışkanlıklar ve geçici bir heves dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenebilir. 

Yavru kediler için genellikle topaklanmayan silik kedi kumları kullanımı önerilir. Topaklanan kedi kumları yetişkin kedilerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bentonit kedi kumları yani topaklanan kedi kumları ince taneli oldukları için kedilerin tüylerine ya da patilerine yapışabilir. Yavru kedilerin yalaması ya da yutması riski bulunan bu taneler bağırsak sağlıkları için zararlı olabilir. Yetişkin kedilerde ise böyle durumlarla karşılaşılması oldukça düşük bir risktir. Bununla birlikte nadir olmakla birlikte hem yavru hem yetişkin kedilerde görülebilen Pica sendromu, kedilerin kum yemesine neden olabilir. Böyle bir durum fark edildiğinde veteriner ile iletişime geçilmelidir.

Yavru kedilerin tuvalet eğitimi esnasında önce tuvaletin yerine alıştırılmaları gerekmekle birlikte buna genellikle 3 haftalık olduklarında başlanılır. 3 aylık olana kadar topaklanan kedi kumu kullanımından kaçınılmalıdır. 

Kedi Kumu Nasıl Hazırlanır?

Kedi kumunun kullanılması için öncelikle bir kaba dökülmesi gerekir. Bu amaca yönelik olarak satın alınacak olan kedi tuvaletinin yavru kedilerin kullanımı için daha alçak olmasına özen gösterilmelidir. Yetişkin ve yaşlı kediler için ise kap ne kadar büyük olursa o kadar iyidir denilebilir. 

Kedi tuvaleti, satın alınan kedi kumu ile yaklaşık 7 cm kadar doldurulur. Eğer 7 cm’den daha az kedi kumu koyulursa kediler patilerini kullanarak tuvaletlerini kapatamayabilirler. 7 cm’den fazla koyulduğunda ise açık kedi tuvaletlerinde kedilerin patileriyle idrarlarını ya da dışkılarını kapamaları esnasında kumları çevreye attırmaları mümkün olabilir. Bu durumda evin sürekli olarak kirlenilmesi gibi bir durumla karşılaşılması olasıdır. 

Kedi kumlarının temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde kedinin dışkısı ve idrarı bakteri üreterek hem kötü koku oluşmasına hem de kedinin hastalanmasına neden olabilir. Kedi kumunun içerisindeki katı atıklar kedi kumu küreği kullanılarak günlük olarak alınmalı ve çöpe atılmalıdır. Birkaç gün arayla da azalan miktarda kedi kumu eklenmelidir. Genelde ayda bir kez kedi kum kabının tamamen boşaltılması ve kabın yıkanması önerilir. Kap tamamen kuruduktan sonra ise yeni kum eklenir ve tuvalet sevimli dostumuzun kullanımına hazır hale getirilir. 

En Popüler Kedi Kumları Markaları Hangileridir?

Kedi kumlar seçilirken en doğru ürünün belirlenmesinde beklentiler öncelikli olarak değerlendirilmelidir. Kedinin patilerine yapışmaması, tozutmama, topaklanmama ya da kokuyu iyi bir şekilde absorbe etme kedi kumlarında olması en çok istenen özelliklerdendir. adresemama.com olarak sevimli dostlarımızın tüm ihtiyaçlarını üst düzeyde karşılamaya yönelik kaliteli ürünleri kedi sahipleri ile buluşturma anlayışını temel prensibimiz olarak kabul ediyoruz. Bu anlayış çerçevesinde farklı beklentileri karşılamaya yönelik olarak üretilen çeşitli özelliklere sahip kedi kumlarına kedi kumları kategorimizde yer veriyoruz. Siz de adresemama.com üzerinden Perlinette, Trixie, Sanicat, Ever Clean, Reflex başta olmak üzere birçok markanın geniş yelpazedeki ürünlerini inceleyebilir, kediniz için en uygun kedi kumları arasından tercih ettiğinizi tek bir tıkla sepetinize ekleyebilir ve adresemama.com'un güvenli ödeme sistemlerinden yararlanarak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.