sadsad x
asdasd

Köpek Maması

Sıralama seçin

Patili dostlarımızın sağlığının iyi olması için doğru bir şekilde beslenmeleri ve tüm besin ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde gidermeleri gerekmektedir. Köpeklerin beslenme ihtiyaçları doğal olarak insanlardan farklıdır. Bir omnivor olan yani hem etle hem otla beslenen köpeklerin 37 temel besine ihtiyaçları vardır. Bunlar 6 ana besin grubuna ayrılırlar: su, proteinler, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler ve yağlar. 

Köpeklerin ihtiyacı olan doğru beslenmenin sağlanabilmesi için köpek mamaları en doğru ve en pratik alternatiftir. Köpek mamalarında patili dostlarımızın ihtiyaç duyduğu et, balık, sebze, tahıl, vitamin ve mineral gibi bileşenler bulunur. Bu sayede beslenme ihtiyaçlarının eksiksiz bir şekilde karşılanması mümkün olur. 

Köpek Maması Nedir? Ne İşe Yarar?

Köpek maması köpekler tarafından tüketilmek için ve köpeklerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak özel formüle edilmiş bir mamadır. Doğru seçilen bir köpek maması ile köpeklerin günlük ihtiyaçları doğrultusunda protein, vitamin, mineral ve enerjiyi doğru ve yeterli bir şekilde alması mümkün olmaktadır. Köpek maması köpeklerin diş sağlığı ve temizliği açısından da oldukça yararlıdır.

Köpek Maması Ürünleri ve Avantajları

Köpek mamaları adresemama.com'da farklı ihtiyaçlar doğrultusunda yavru köpek mamaları, yetişkin köpek mamaları, yaşlı köpek mamaları, tahılsız köpek mamaları, ırklara özel köpek mamaları, kısırlaştırılmış köpek mamaları, light köpek mamaları kategorilerinde ve üst düzey kalitedeki ürünlerle satışa sunulmaktadır Köpeklerin farklı gereksinimleri doğrultusunda ilgili kategorilerden seçilen köpek maması çeşitleri ile patili dostlarımızın hem besin gereksinimlerinin eksiksiz bir şekilde karşılanması hem de uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri sağlanabilmektedir.

Köpek Maması Seçimi Nasıl Yapılır?

Köpek maması seçimi yapılırken köpeğin yaşı ve ırkı dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar arasında kabul edilmektedir. Köpeğin kısırlaştırılmış olup olmadığı da doğru mama seçimini etkileyen faktörlerden biridir. Köpeklerin ihtiyaç duyduğu besinler yavru, yetişkin ve yaşlı olmalarına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle köpek maması seçimi yapılırken gelişimsel özellikleri göz önünde bulundurulmalı ve içinde bulundukları evrede ihtiyaç duydukları vitaminleri ve mineralleri içeren köpek mamaları tercih edilmelidir. 

Köpek maması seçimi sırasında köpeğin genel sağlık durumu ve özel beslenme gereksimi olup olmadığı da değerlendirilmelidir. Özellikle mide, tüy ve böbrek sorunları yaşayan köpeklerde, özel formüle edilen köpek mamaları tercih edilmelidir. Obezite gibi sorunları olan köpekler için ise köpek maması seçiminde veteriner yönlendirmeleri dikkate alınmalı ve mümkün olduğunca light köpek mamaları kullanılmalıdır. Hassas derili köpeklerde bazı durumlarda balık ya da tavuk alerjisine bağlı olarak deride yara oluşumu söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle köpeğin tüy ve deri yapısı göz önünde bulundurularak mama seçimi yapılmalıdır. 

Tabii ki en önemli noktalardan biri hem sağlıklı hem köpeğinizin damak zevkine hitap edecek mamayı bulmanızdır. Bunun için farklı çeşitlerde mamalar deneyerek köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda keyifle tüketeceği mamayı bulabilirsiniz.

Köpek Maması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Köpek maması seçilirken öncelikle mamanın belirli standartlarda üretildiğinden ve patili dostumuzun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olduğundan emin olunması gerekir. Yanlış seçilen ya da kalitesiz mamaların kullanılması, köpeklerin beslenmelerinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. 

Köpek beslenmesinin temel bileşenleri; karbonhidratlar, yağlar, mineraller, vitaminler ve proteinlerdir. Yavru köpek beslenmesinde, yetişkinlere oranla iki kat fazla protein ve yağ ihtiyacı bulunur. Çünkü yavruların daha fazla enerji gereksinimi vardır. Ayrıca kasları ve diğer dokuları aktif olarak gelişmeye devam etmektedir. Büyük ırklar daha yavaş olgunlaştıkları için büyük ırk köpek yavrusu beslenmesinde, sağlıklı bir kemik gelişmenin desteklenebilmesi için daha düşük fosfor ve kalsiyum bulunmalıdır.

Yetişkin köpeklerin beslenmeleri en az %10 protein ve %50’ye kadar karbonhidrat içermelidir. Köpekler yaşlandıkça düşük aktivite seviyelerinin ve yavaşlayan metabolizmalarının etkisiyle %20 civarında daha az kaloriye ihtiyaç duyarlar. Eğer ihtiyacı olandan fazla kalori almasına neden olacak mamalar seçilirse hızlı bir şekilde kilo alabilirler.

Seçilen mamanın içeriklerinin köpeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte olmasına özen gösterilmelidir. Köpek mamaları GDO’suz, glutensiz olmalı ve içeriğinde soya bulunmamalıdır. Soya köpeklerde sindirim sistemi sorunlarından kalp hastalıklarına kadar birçok ciddi hastalığa neden olabilmektedir. Mamaların fosfor, bakır, kalsiyum, iyot, demir, A, B1 ve D vitamini gibi takviyeler içermesine özen gösterilmelidir. 

Köpek Mamasında Neler Var?

Köpek mamalarının içeriği marka ve mama türüne göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte sağlıklı ve yeterli bir beslenmeden söz edilebilmesi için köpek maması satın alınırken mamanın içeriği incelenmelidir. Sağlıklı bir beslenme için normal şartlarda mamanın %30-%35 civarında protein içermesi gerekir. Belirli oranlarda meyve ve sebze türü gıdaların bulunması sağlıklı olarak kabul edilir. Bu nedenle seçilen köpek mamalarının A ve D vitamini başta olmak üzere günlük ihtiyaçları karşılayacak vitamine sahip olup olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.

Tahılsız, düşük tahıllı ve tahıllı mama ayrımı, köpek mamasının içermekte olduğu karbonhidrat miktarına göre yapılmakta olup köpeğin kilosu, sağlık durumu ve özel beslenme gereksinimi bulunup bulunmadığı bu noktada önemlidir. Tahılsız köpek mamaları protein açısından çok yüksek değerlere sahip olmadıklarından aşırı protein tüketimine yol açmazlar. Tahılsız köpek mamalarının karbonhidrat kaynakları glisemik indeksi düşük, genelde meyve ve sebze türü besinlerdir. Düşük tahıllı köpek mamalarının karbonhidrat kaynağı da glisemik indeksi düşük besinler olmasına rağmen daha sağlıklı olan yulaf gibi karbonhidratlardır.

Köpek Maması Kaç Ayda Bozulur? Ne Zaman ve Nasıl Bozulur?

Köpek mamaları kuru gıdalar olduğu için açıldıktan sonra çok uzun bir süre geçmediği sürece bozulmaz. Ancak paketin açık bir şekilde saklanmasına bağlı olarak zaman içerisinde mamaların aromasını, kokusunu, tadını kaybetmesi ve vitamin değerlerinin düşmesi söz konusu olabilir. Köpekler bu tür özelliklerini yitiren mamaları yemeyi genelde tercih etmezler. Bu tür durumlarla karşılaşılmaması için mamanın ilk günkü tazeliğini korumasını sağlayacak önlemler alınmalıdır. Mama ağzı kapalı bir şekilde ya da taze kalmasını sağlayacak bir saklama kabında muhafaza edilmelidir.

Açıkta kaldığında bayatlayan mamaların nemli ve güneşli ortamlarda kaldığında ekşimesi ve bozulması mümkündür. Hatta aşırı sıcak ortamlarda mamalarda büyük ölçüde lezzet ve vitamin kayıplarına ek olarak patili dostlarımızın genel sağlık durumu açısından risk teşkil edebilen toksik bileşenlere neden olan oksitlenmeler oluşabilir. Bu yüzden mamaların serin ve kuru bir yerde saklanmasına özen gösterilmelidir.

En Popüler Köpek Maması Markaları Hangileridir?

Tüm evcil hayvan sahipleri köpeklerinin sağlığını ve yaşam kalitesini destekleyen mümkün olan en iyi köpek mamasıyla beslendiklerinden emin olmak isterler. adresemama.com sektörünün önde gelen ismi olarak Pro Plan, Hills, Orijen, Bosch, N&D Tahılsız, Royal Canin, Acaba, Pro Fine, Brit Care ve dünyaca ünlü birçok markaya ait köpek maması çeşitlerine köpek maması alt kategorilerinde yer vermektedir. Bunlar dışında farklı markalar da yer almakta olup önemli olan köpeğinizin besin ihtiyaçlarını yeterli düzeyde karşılayacak, damak tadına hitap edecek, kaliteli köpek maması türlerini satın almanızdır. 


Her bütçeye uygun sağlıklı ve kaliteli mamaların yer aldığı adresemama.com adresindeki yavru köpek mamaları, yetişkin köpek mamaları, tahılsız köpek mamaları, ırklara özel köpek mamaları, kısırlaştırılmış köpek mamaları, light köpek mamaları ve yaşlı köpek mamaları türlerinden siz de köpeğiniz için en uygun alternatifleri seçebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.