Kedi Tasmaları

Sıralama seçin

En çok beslenen evcil hayvanlardan biri olan kediler farklı karakteristik özelliklere sahiptirler. Her kedinin alışkanlığı, davranış şekli, sevdikleri ve sevmedikleri değişir. Bazı kediler daha baskın karakterli, zeki ve enerjikken bazıları daha sakin yapıdadırlar ve kucakta vakit geçirmeyi severler. Bazıları ise utangaç ve mesafeli bir yapıya sahiptir. 

Kediler genel olarak ev ortamını severler ve yaşadıkları evde kendilerini güvende hissederler. Ancak doğaları gereği dışarıda vakit geçirmeyi de isteyebilirler. Kedilerin dışarıda kontrol altında tutulması ise oldukça zor olabileceğinden onların güvenliği için birtakım önlemler alınması gereklidir. Bu önlemler arasında şüphesiz en etkilisi kaybolmamaları ya da kaybolsalar dahi kolay bir şekilde bulunabilmeleri için kedi tasmaları takılmasıdır. 

Kedilerin hepsi kedi tasması takma konusunda istekli değildir. Bunun yanı sıra kedi tasmaları kimi zaman kedi sahiplerinin de ön yargı ile yaklaştığı bir ürün olsa da sağladığı faydalar göz ardı edilmemelidir. Her ne kadar kontrol altında tutulmaya çalışılsa da patili dostlarımız evden firar edebilirler ya da kendilerini güvende hissettikleri evin en ücra köşelerine saklanıp orada uzun saatler geçirebilirler. Açık havada gezme ihtiyaçları oluştuğunda da kedi tasmaları güvenliklerinin sağlanması noktasında oldukça avantajlıdır. Kedi tasmaları evcil hayvanlar için yalnızca bir aksesuar olarak görülmemeli kaçış ya da kayboluş durumunda onların evleri olduğunu gösteren en önemli sembol oldukları gerçeği unutulmamalıdır.

Kedi Tasması Nedir? Ne İşe Yarar?

Köpekler için üretilen tasmalar ve köpeklerin tasma kullanması artık kabul edilmiş bir gereklilik olsa da kedilerin tasma kullanması henüz çok yaygın bir durum olmamakla birlikte sevimli dostlarımızın güvenliğinin sağlanması adına çok önemlidir. Olası bir kaybolma durumunda kedilerin evlerine geri dönmesinin en garanti yolu olması gibi etkenler kediler için de tasma kullanımını bir zorunluluk haline getirmektedir. Özellikle dışarı çıkan sevimli dostlarımızın kullanacakları kedi tasmalarının seçilmesi çok önemli bir nokta olsa da tüm kediler için güvenilir ve kullanışlı bir kedi tasması seçmek en önemli konu olarak kabul edilmelidir.

Kedi Tasması Ürünleri ve Avantajları

Kedi tasması ürünlerinin kullanılmasını gerektiren birden fazla neden olup en önemlisi kedilerin kaybolması olasılığında sevimli dostlarımızın en kısa sürede evlerine dönmesini sağlayacak bilgilerin tasmalarda bulunmasıdır. Dışarıdaki bir kedinin tasması varsa sahibi olduğu kolaylıkla fark edilir ve tasmanın üzerindeki bilgiler sayesinde kaybolan kedilerin ailelerine ulaştırılma olasılığı çok ciddi ölçüde artar.

Bazı kedi sahipleri için sevimli dostları ile birlikte dışarı çıkmak keyif verici bir durumdur. Bu tür durumlarda kedilerin serbest bırakılması kaybolmalarını garantilemek anlamına gelebilir. Kediler yapısal olarak köpeklerden tamamen farklıdırlar ve dışarıda oldukları süre içerisinde kontrol altında tutulmaya ihtiyaç duyarlar. Kedi tasması modellerinin gezdirme kayışı ile birlikte kullanılması patili dostlarımızla birlikte gezmenin ya da dış mekan etkinliklerine gitmenin en güvenli yolu olarak kabul edilebilir. 

Haylazlıkları ile bilinen bazı kedili dostlarımız saklanmayı severler ve onları ev içerisinde bulmak zorlu bir mücadele gerektirebilir. Zil, çıngırak gibi aparatların bulunduğu tasmaların kullanılması sevimli dostlarımızın ev içerisinde kaybolmasını engelleyen etkili bir çözüm olabilir. Ayrıca bu tür tasmalar kullanan kedilerin yaklaştığı kolayca fark edilebileceğinden olası kazalarla yaşanması riski de kaldırılmış olur. 

Kedi Tasması Seçimi Nasıl Yapılır?

Kedi tasması seçilirken boyut ve renk başta olmak üzere birçok etken dikkate alınmalıdır. Doğru kedi tasması seçimi yapmak kedilerin tasma kullanmaya çok çabuk bir şekilde alışması ve güvenliklerinin sağlanması noktasında da etkilidir.

Kediler alışkanlıklarına çok bağlı canlılar olmalarının yanı sıra özgürlüklerine de düşkündürler. Bu nedenle yeni bir eşyaya alışmaları her zaman için kolay bir süreç olmayabilir. Özellikle vücutlarında yer edinecek kedi tasması gibi yeni bir eşyaya alışmaları sürecinin hızlandırılması için zorlayıcı çabalarda bulunulmamalı ve aceleci bir davranış şekli benimsenmemelidir. İlk olarak kedi tasmayı tanımalı, koklamalı ve kendi kokusunu kullanacak olduğu tasmaya bırakmalıdır. Bu sürede kedinin zorlanması sürecin tamamen ters tepmesine neden olabilir. 

Tasmanın çok sıkılması ya da fazla gevşek bırakılması kedinin huzursuz hissetmesine neden olabilir. Fazla sıkı olan tasmalar kedilerin kendini güvensiz hissetmesine buna bağlı olarak da tasmadan kurtulmaya çalışırken kendine zarar vermesine neden olabilir. Tasma gevşek olduğunda ise sürekli varlığını hissettirir ve kedinin çıkarmaya çalışırken patileriyle kendisine zarar vermesi söz konusu olabilir. Bu tür istenmeyen durumların engellenebilmesi için sevimli dostlarımız için en uygun kedi tasması modelleri seçilmeli, tasma dikkatlice takılmalı ve gevşekliği titizlikle ayarlanmalıdır. Üzerinde zil, bilgilendirme türü, isimlik gibi aksesuarlar olan tasmaların alışma sürecinde bu aksesuarların çıkarılması yararlı olabilir. Çünkü aynı anda birden fazla eşyaya alışmasının beklenmesi kedilerin stres seviyesinin artmasına yol açabilir.

Boyun tasmaları göğüs tasmalarına göre kedilerin daha özgür kalmasını sağlar. Genelde dışarı çıkıldığında kontrol edilme ihtiyacı olmayan kedilerde kullanılır. Boyun tasmaları kedinin sahipli olduğu mesajını vermekte olup boyun tasmalarına kedinin kaybolma ihtimaline karşı sahibinin iletişim bilgileri yazılabilir. Göğüs tasmaları kedinin yaşına, cinsine ve boyuna uygun özelliklere sahip olacak şekilde tercih edilmelidir. 

Kedi Tasması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilerin yavruluk dönemlerinde kedi tasması seçiliyor ve kullanılıyorsa tasmanın gevşekliğinin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi ihmal edilmemelidir. Yavru kediler çok hızlı bir şekilde büyüdükleri için tasma sıktığı takdirde boyun bölgesinde yaralanmalar oluşmasına neden olabilir. 

Eğer kediler dışarıya çıkıyorlarsa tasma seçimi konusunda farklı kriterler de devreye girebilir. Avlanma içgüdüsü yüksek olan bir kedi için kedi tasması seçimi yapılacaksa zilli, çıngıraklı tasmalardan uzak durulmalıdır. Çünkü çıkardıkları ses nedeniyle avlanma içgüdülerinin tatminsiz kalmasına neden olabilirler. Karanlık saatlerde sokakta olan kediler için reflektörlü tasmaların tercih edilmesi trafik kazası riskinin azaltılmasını sağlayabilir. Sürücüler reflektörlü tasmaları kolayca fark edebilir ve daha dikkatli olabilirler. Aynı zamanda sokağa çıkan kedilerin kullandıkları tasmalar zorlama ile açılabilecek özellikte olmalıdır. Eğer kedi tasması bir yere takıldığı zaman zorlanarak da olsa açıldığı takdirde olası kazalarla karşılaşılması önlenmiş olur. 

Kedi tasması modelleri insan ve hayvan sağlığı açısından herhangi bir zararı olmayan, kolay aşınmayan malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Kedilerin boyun bölgesinde tahriş neden olmamasına özen gösterilmelidir. Boyun bölgesindeki tahrişler tasmanın çok sıkılmasından ya da yanlış malzemelerden üretilmiş tasmaların seçilmesinden kaynaklanır. Bu nedenle satın alınan kedi tasmalarının sevimli dostlarımızın boyun bölgesine zarar vermeyeceği konusunda dikkatli olunmalıdır.

En Popüler Kedi Tasması Markaları Hangileridir?

En iyi kedi tasması her kedi için en doğru şekilde seçilmiş olan tasmadır. Sevimli dostlarımızın iyi görünmesi her zaman için çok önemli olsa da aynı zamanda ihtiyaçlarının giderilmesine ve güvenliklerinin sağlanmasına da öncelik verilmelidir. adresemama.com kedi tasmaları kategorisinin kedi boyun tasması, kedi göğüs tasması, kedi otomatik tasmalar, kedi tasma aksesuarları gibi alt kategorileri bulunur. Trixie, Cattie, Red Dingo, Flamingo ve daha birçok kaliteli markanın farklı özelliklere sahip kedi tasması modellerini Adresemama’dan inceleyebilir, seçtiğiniz ürünleri saniyeler içerisinde alışveriş sepetinize ekleyebilir ve Adresemama’nın güvenli ödeme sistemlerini kullanarak hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.