Kedi Vitamini

Sıralama seçin

Kedilerin sağlıklarının korunması için yaş gruplarına ve ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak üretilmiş vitaminlerin ve ek besinlerin kullanılması gerekir. Kedi vitaminleri ve ek besinler farklı amaçlara yönelik olarak geliştirilmiş ürün gruplarından oluşur. En çok tercih edilen kedi vitaminleri ve ek besinler arasında malt içeren macunlar ve tabletler üst sıralarda yer alır. Kendilerini yalayarak temizleyen canlılar olmaları nedeniyle kediler temizlendikleri esnada tüy topakları yutarlar. Tüy topaklarının neden olduğu hazımsızlık etkilerinin azaltılması ve sindirim sisteminin düzenlenmesi konusunda oldukça etkili olan bu ütünler tüylerdeki topaklanmayı önleyen takviyelerle zenginleştirilmişlerdir. Kediler için son derece önemli olan aminoasitlerden biri taurindir. Taurin içeren kesi besin takviyeleri patili dostlarımızın kalp ve görme fonksiyonlarını iyileştirici özelliğe sahip bulunurlar. 

Kedi Vitaminleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için kedi vitaminleri ve ek besinler kullanmaya gereksinimleri vardır. Kediler ihtiyaç duydukları besinlerin önemli kısmını doğru seçilmiş kedi mamalarını tüketerek alırlar. Kedi vitaminleri ve ek besinler kedilerin tükettikleri gıdalarda bulunmayan tamamlayıcı ürünlerdir. Kedi vitaminleri çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesini ve mevcut hastalıkların daha yavaş ilerlemesini sağlar. Aynı zamanda kedilerin cilt ve tüy sağlığı, anksiyete bozukluğu, sindirim sistemi, ağız, diş, kalça, eklem, göz sağlığı gibi birçok alanda fayda sağlar. 

Kediler hamilelik ve emzirme süreci gibi özel dönemlerde besin eksikliği yaşayabilirler. Bu dönemlerde multivitamin desteklerine ihtiyaç duyarlar. Vitamin ihtiyaçları kedilerin genel sağlık durumlarına ve besin gereksinimlerine göre değişiklik gösterir. Omega - 3 ve Omega - 6 yağ asitleri kedilerin yoğun ve parlak tüylere sahip olmasını sağladığı gibi tüylerin dökülmesini de azaltır. Bağışıklık sistemi, karaciğer,  göz, eklem, beyin sağlığı için gerekli bir destek olan Omega - 3 kalp ve yüksek kolesterol sorunu yaşayan patili dostlarımız tarafından kullanılmalıdır. Taurin, malt ve diğer multivitamin destekleri sağlıklı bir beslenme programını destekleyen ürünler olarak tercih edilebilir.

Kedi Vitamin Ürünleri ve Avantajları

Vitamin ve ek besin kullanımı insanlar için olduğu gibi patili dostlarımız için de gerekli olabilmektedir. Kedilerde belirli sağlık sorunları ya da olağan dışı fizyolojik durumlar, cilt problemleri ya da aşırı tüy dökme sorunları bulunuyorsa kedi vitaminleri ve ek besinler kullanılması faydalı olabilir. Doğru seçilmiş kedi mamaları kedilerin günlük besin gereksinimlerini karşılayacak özelliklere sahip olsa da bazı durumlarda kedi vitaminleri ve besin takviyeleri kullanımı kaçınılmaz olabilir.

Özellikle sindirim sistemi ile ilgili sorunlar yaşayan patili dostlarımızın tükettikleri besinlerin doğru bir şekilde sindirilememesi, bağırsaklarda vitamin ve mineral emiliminin yetersiz olması takviye kullanımını zorunlu hale getirebilir. Kedilerde en sık tercih edilen destekler vitaminler ve minerallerdir. Mama konusunda seçici olan kediler için yağ asitleri ve amino asitler faydalıdır. Sindirim sağlığının korunması ve iyileştirilmesi için probiyotik takviyelerine ihtiyaç duyulabilir. Ancak kullanılan ürün ne olursa olsun en önemli nokta kedilerin ihtiyaçlarına ve gelişim dönemlerine uygun seçimler yapılmasıdır. 

Kedi Vitaminlerinin Seçimi Nasıl Yapılır?

Kedi vitaminleri ve ek besinleri seçilirken önemli olan kedilerin düzenli bir şekilde gözlemlenmesi, veteriner hekim kontrollerinin aksatılmaması ve veteriner hekim tavsiyelerinin dikkate alınmasıdır. Bu sayede patili dostlarımızın ihtiyaç duydukları vitaminlerin ve ek besinlerin en doğru şekilde belirlenmesi ve satın alınması mümkün olmaktadır.

A, B1, B2, B5, B6, B12, C, D, E, H ve K vitaminleri kedilerde sağlık sorunlarının önlenmesi ve mevcut sağlık sorunlarının tedavisinde oldukça etkilidir. Vitaminler vücudun hayati aktivitelerini yerine getirmesinde son derece önemlidir. Kedilerin vücudundaki fizyolojik işlemlerin yoğunluğunu artırmaya, bulaşıcı hastalıklara karşı direnç sağlamaya, dış çevrenin olumsuz etkilerinden korunmaya ve hastalıklar sırasında hızlı bir iyileşme süreci geçirmeye katkıda bulunurlar. Patili dostlarımızın vücudunda bazı vitaminlerin yokluğu ya da eksikliği birtakım önemli fonksiyonların yerine getirilememesine neden olabilir. 

Kediler İçin Vitamin Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler uzun süreler uyuyabilen ancak uyanık oldukları zamanlarda da çok hareketli canlılardır. Bu nedenle kalp ve karaciğer sağlıkları çok önemli olup doğru kedi vitaminleri ve ek besinler ile desteklenmelidir. Karaciğer hastalıkları kedilerin sağlıkları açısından oldukça yıpratıcıdır. Kalp rahatsızlıklarının ise erken teşhis durumunda yönetilebilmesi mümkündür. Bu sayede kedilerin daha uzun ve konforlu bir yaşam sürmesi sağlanabilmektedir. Ancak patili dostlarımızdaki kalp hastalıklarının teşhis edilmesi oldukça zordur. Bunun nedeni hastalık ileri seviyelere ulaşmadan görünür bir belirti görülme olasılığının düşük olmasıdır. Kalp rahatsızlığını önlemeye yönelik vitaminler ve ek besinler kullanılması bir önlem olarak tercih edilebilir.

Canlıların düzenli ve dengeli bir beslenme sonucunda ihtiyacı olan her gereksinimi karşılamasının yolu iyi bir sindirim sistemine sahip olmaktan geçer. Sindirim sisteminin doğru çalışması durumunda beslenmeye bağlı eksikliklerin minimize edilmesi mümkündür. Probiyotikler sindirim sağlığını iyileştirecek iyi bakterileri destekleyecek içeriklere sahip ve kötü bakterilerin büyümesini kontrol eden mikroorganizmaları destekleyerek özellikte olduğundan patili dostlarımızda da güvenle kullanılabilir.

Kedi vitaminleri ve ek besinleri sevimli dostlarımızın uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamak için özelleştirilmiş ürünlerdir. Ancak fazla tüketilmelerinin zararlı olabileceği göz ardı edilmemeli ve mutlaka kedinin ihtiyacına, genel sağlık durumuna, gelişimsel özelliklerine uygun ürünler kullanılmalıdır.

Kedilerin beslenmesi güzel ve parlak tüylere sahip olmalarında önemli bir role sahiptir. Kötü beslenme, kilo sporunu ve yaş kedilerin tüylerini etkileyen faktörlerdir. Güzel ve parlak tüylere sahip olmak için kedilere mineral ve vitamin açısından zengin bir diyet uygulanmalıdır. İçeriğinde E vitamini  ya da sarımsak yağı gibi doğal maddelerin bulunduğu destekler tüy sağlığı için beslenmenin yanında kullanılabilir. Böylece yağ ve vitamin açısından zengin besin destekleri seyrek ve mat tüylerin sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar.

A vitamini patili dostlarımızın göz, tırnak, kemik, tüy, diş sağlığı ve üreme sistemi açısından çok önemlidir. Kalsiyum ve fosfor emilimini gerekli seviyelere taşıyan D vitamini kemiklerle kalsiyum bağlanmasını destekleme özelliğine sahiptir. İdrardaki kalsiyum ve fosfor miktarını azaltıp böbrek sorunlarına önlem alınmasını sağlar. Yaşlanma etkilerini azaltan E vitamini bağışıklık sistemini destekler. Biyotin olarak da bilinen B7 cilt sorunlarının yanı sıra tüylerin sağlıklı ve parlak olmasında etkili olup sıklıkla uzun tüylü kedilerde kullanılır. Çinko A vitamininin etkisinin artmasını sağlar ve vücutta taşınmasına yardımcı olur. Oksijen taşınmasında destekleyici olan demirin eksikliği konusunda özellikle hamilelik ve yenidoğan döneminde dikkatli olunmalıdır.Manganez ve kalsiyum iskelet sisteminin sağlığı için çok önemlidir. Fosfor sağlıklı hücre oluşumunda ve gelişiminde büyük bir rol oynar. Omega 3 antiinflamatuar özelliğiyle eklem iltihaplanması yaşayan yaşlı kediler için önemli bir destekleyicidir. Omega 6 yağda çözünen vitaminlerin emiliminde, hücre sağlığında ve gelişimin desteklenmesinde etkilidir. Taurin kedi sağlığı için çok değerli bir amino asit olup göz sağlığı ve kalp sağlığı konusunda hayati öneme sahip bulunmaktadır.

En Popüler Kedi Vitamin Markaları Hangileridir?

adresemama.com kedi vitamini ve ek besinler kategorisinde Gimcat, Trixie, Royalist ve daha birçok markanın farklı ihtiyaçları karşılamaya yönelik ürünleri bulunmaktadır. Kedi vitamini ve ek besinler arasından seçim yapılmadan önce mutlaka kedilerin gereksinimleri doğru bir şekilde belirlenmeli ve gereksinimlerini karşılamaya yönelik ürünlerin kullanımına özen gösterilmelidir. Bu aşamada en doğru adım veteriner hekimlerden destek alınmasıdır. Siz de patili dostunuzun daha uzun, sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmesi için ihtiyaç duyduğu kedi vitaminleri ve ek besinleri en uygun fiyatlarla satın almak için Adresemama’yı ziyaret edebilir, seçtiğiniz ürünleri alışveriş sepetinize ekleyip işlemlerinizi hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.