adresemama_iletisim_mm.jpg (65 KB)

Kedi Yatakları

Sıralama seçin

Kediler günün büyük kısmını uyuyarak geçiren canlılar oldukları için kedi evi ve kedi yatağı gibi ürünler kediler için konforla eş anlamlıdır. Kediler evin her köşesindeki en konforlu alanı belirleme konusunda adeta üstün bir yeteceğe sahiptirler. Bu nedenle kendileri için en uygun ve en konforlu yatak çeşitleri arasından seçim yapmak onları mutlu etmenin garantili yoludur denilebilir. Sevimli dostlarımızın rahat edebileceği bir kedi yatağı seçmek aynı zamanda koltukların ve kanepelerin artık kedinizin uyku alanı olmayacağı anlamına da gelir. 

Kediler uzun saatler uyudukları için konforlu bir uyku alanına sahip olmaları çok önemlidir. Kediler içgüdüsel olarak gizlenmekten keyif alan canlılardır. Kedi evi ve kedi yatağı ürünleri kedilerin bu içgüdülerini en güvenilir ve konforlu şekilde tatmin etmelerini ve kaliteli bir uyku uyumalarını sağlamada oldukça önemli olan fonksiyonel malzemelerdir.

Kedi Evi ve Kedi Yatakları Nedir? Ne İşe Yarar?

Kedi yatakları sevimli dostlarımızın yaşam konforunun yükseltilmesinde önemli bir role sahiptir. Kediler yaz aylarında sıcaktan bunaldıkları gibi kış aylarında üşüyebilirler. Özellikle pati ve karın bölgesinden üşüyerek hasta olabilirler. Bu nedenle özellikle kış aylarında kedi yatakları kullanılmalıdır. 

Dış mekanda kullanılacak olan kedi yatakları seçilirken üretimde kullanılan malzemenin su geçirmez özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Kedi yatakları kışın sıcak tutacak yazın ise terletmeyecek malzemelerden üretilmelidirler. Ayrıca kedi yataklarının çevresi hava akımlarına karşı korunaklı ve dayanıklı olmalıdır.

Kedi yatağı mutlaka kedilerin uyumaktan keyif aldığı bir alana yerleştirilmelidir. Böylece kediler kendilerini daha güvende hissedecektir. Kediler genelde sıcak ortamları seven canlılar oldukları için kedi yatağı güneş alan bir yere koyulabilir. Kediler yapı gereği camdan dışarı bakmayı ve etrafı incelemeyi severler. Bu  nedenle yatağın bulunduğu alanın açık bir çevreye sahip olması sevimli dostlarımızın daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Kedi yatağının bulunduğu alan mutlaka güvenli olmalı, kedi sahibinin gözle görebileceği bir alanda bulunmalıdır. Aynı zamanda kedi yatağının etrafında yüksekten herhangi birşeyin düşebileceği bir ortam olmamalıdır.

Kedi Evi ve Kedi Yatakları Ürünleri ve Avantajları

Kediler gün içerisinde pek çok farklı alanda uyuyabilseler de bu durum kediler için de sahipleri için de zorlayıcı bir duruma dönüşebilir. Kedilerin kendilerine ait yataklarında uyumaları birçok açıdan avantajlıdır. Gün içerisinde uyumayı seven kediler gürültüden, ışıktan ya da sigara dumanından rahatsız olabilirler. Kedilerin belirli bir yerde uyumaması ev halkının davranışlarından ve rutinlerinden etkilenmelerine neden olur. En küçük bir gürültüde, ışıkta, harekette ya da sigara dumanında dahi uykuları bölünür. Bu da sevimli dostlarımızın keyiflerinin kaçmasına yol açabilir. Kediler konforlu bir uyku çekebilmek için ideal sıcaklığa sahip, sessiz ve çok aydınlık olmayan alanlara ihtiyaç duyarlar. Gün içerisinde uyumaya çalışırken gün ışığından rahatsız olan kediler uyurken yüzlerini saklamaya çalışırlar. Ayrıca yüksek seslerin bulunduğu, insanların konuştuğu, yoğun parfüm kokusunun ya da sigara dumanının olduğu ortamlarda da rahatsızlıklarını hissettirirler.

Evcil hayvan sahibi olmak onların da kendilerini rahat ve konforlu hissedebileceği özel bir alana sahip olmalarını sağlamayı gerektirir. Kedilerin konforlu bir şekilde zaman geçirebileceği kedi yatağı olması kaliteli bir uyku uyuyabilmeleri için çok önemlidir. Kedi evi ya da kedi yatağı ürünleri sayesinde patili dostlarımız uzaklaşmak istedikleri anda kendi özel köşelerine çekilebilirler ve kendi özel alanlarında keyifli zamanlar geçirebilirler.

Kedi yatağı ve kedi evi kedilerin konforunu üst noktaya taşıyan ürünlerdir. Kedi yatağına alışan ve bunu keyifle kullanan patili dostlarımız genellikle kedi evi modellerine de kolaylıkla alışırlar. 

Kedi Evi ve Kedi Yatakları Seçimi Nasıl Yapılır?

Kediler doğaları gereği temiz ve kendilerini temizleyebilen canlılardır. Bu nedenle kirli olan yerlerde yatmak istemezler. Kedi yataklarının kolay temizlenebilen bir malzemeden yapılmış olması önemlidir. Plastik kedi yatakları kolay temizlenebildikleri gibi pire barındırma risklerinin de düşük olduğu bilinmektedir.

Kedi yataklarının doğal kumaşlardan olması önemlidir. Kedilerin rahatını sağlama özelliğinin yanı sıra kedi yataklarının yıkanabilir olmasına da dikkat edilmelidir. Kedi yataklarının içerisinde kedi tüyleri, bakteri ve pire bulunabileceğinden kedi yatakları düzenli olarak yıkanabilmelidir. Satın alınan kedi yatağının çamaşır makinesinde yıkanabilir özelliğe sahip olması büyük bir avantaj olarak değerlendirilmektedir. Üzerinde boncuk ya da pul bulunan kedi yatakları, haylaz dostlarımız boncukları gevşetip yerinden çıkarabilecekleri için tehlikeli olabileceğinden tercih edilmemelidir. 

Kedi yataklarının temizlenme koşulları tercih edilen ürünün özelliklerine göre değişir. Bu nedenle yatak özelinde yıkama talimatları dikkate alınmalıdır. Kedi yatağının düzenli olarak temizlenmesi sevimli dostlarımızın hijyeni ve sağlığı açısından çok önemlidir. Kedi yatağı temizlenirken öncelikle yatağın üzerindeki tüyler bir ruloyla ya da ıslak bir eldivenle toplanmalıdır. Kedi yatağının yapısı uygunsa kumaş kısmının altında kalan dokular süpürgeyle vakumlanabilir. Kılıf ve şilte birbirinden ayrılabilen bir yapıdaysa üzerinde belirtilen talimatlara uygun şekilde yıkanması söz konusu olabilir. Elde yıkamak yatağın içerisindeki elyaf ya da benzeri maddelerin yapısında bozulmaya ve belirli bir noktada toplanmaya yol açabilir. Yıkanan yatak iyice kuruduktan sonra yerine yerleştirilebilir. Kedilerin koku hassasiyeti çok fazla olduğundan yıkama işleminde çok fazla deterjan ve yumuşatıcı kullanılmamalıdır.

Kedi Evi ve Kedi Yatakları Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sevimli dostlarımız için en uygun kedi yatağının bulunabilmesi için günlük yaşamlarındaki ilgi alanlarının gözlemlenmesi aynı zamanda da malzeme, şekil, boyut gibi etkenlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Kedilerin gün içerisinde zaman geçirmekten ve uzun süre yatmaktan en çok keyif aldığı bölgelerin dokusu değerlendirilerek kedi yatağı seçimi yapılması kedilerin yataklarına daha kolay alışmasını sağlayacak avantajlı bir durum haline gelebilir. 

Kedi yatağı seçilirken kedilerin uyku esnasında ne kadar hareketli olduklarının da değerlendirilmesi gerekir. Kedinin boyutları ve hareketliliği göz önünde bulundurulmalı kedi yatağının boyutlarına bu doğrultuda karar verilmelidir. Böylece sevimli dostlarımızın konforlu ve kaliteli bir uyku deneyimi yaşaması mümkün olabilir. 

Kediler için en uygun boyutta yatakların seçilebilmesi için kedinin başı ile kuyruğu arasındaki mesafe ölçülüp bunun üzerine 10 cm eklenmeli ve bu boyutta bir yatak seçilmelidir. Böylece kedinin içerisinde rahatlıkla yatabileceği bir yatak seçmek mümkün olabilir. 

Genellikle dairesel biçimdeki kedi yatakları ideal seçimler olup yatak kenarlarının bir miktar yüksek olması özellikle kıvrılarak uyumayı tercih eden kediler için ekstra konfor sağlayabilir.  Kedi yatağı kenarlarının bir miktar yüksek olması önerilse de yaşlı ve yavru kediler için yüksekliğin ne kadar olduğuna dikkat edilmelidir. Yaşlı ve yavru kedilerin hareket kabiliyetinin sınırlı olması nedeniyle yatak kenarının yüksekliği dezavantaj olabilir. Bu nedenle kedilerin kolayca girip çıkabileceği yatakların seçilmesine özen gösterilmelidir.

En Popüler Kedi Evi ve Kedi Yatakları Markaları Hangileridir?

adresemama.com adresinde kedi yatakları kategorisinde Trixie, Dubex, Bimar, Petix ve daha birçok markanın en kaliteli, uygun fiyatlı ve fonksiyonel özelliklere sahip kedi yatağı ürünleri bulunur. Farklı malzemelerden üretilen kedi yatağı modelleri kedilerin boyutlarına ve uyku alışkanlıklarına göre seçilmelidir. Siz de Adresemama kedi yatakları kategorisinde yer alan farklı malzemelerden üretilen ürünleri inceleyebilir, sevimli dostunuz için en uygun ürünü seçebilir ve alışverişinizi en hızlı şekilde tamamlamanın konforundan yararlanabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.