Kedi Tuvaletleri

Kediniz için en önemli yerlerden biri kedi tuvaletleridir. Kediler tuvalet ihtiyaçlarını kedi tuvaletleri aracılığı ile hallederler kedinizin rahat edebileceği ve içine sığabileceği bir tuvalet almaya özen gösteriniz . Kedi Tuvaletleri Açık Kedi Tuvaletleri ve Kapalı Kedi tuvaletleri olarak ikiye ayrılmaktatır kategorimizde kedi tuvaletleri ile alakalı farklı aksesuarlarda bulabilirsiniz..

Yardımcı ürünler olarak Kedi Kumları Kategorimizide ziyart edebilirsiniz... 

Sıralama seçin

Evlerimizi paylaştığımız sevimli dostlarımızın beslenme ve tuvalet gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılarken onun iyi en iyi ve en doğru olanı yapmaya özen gösteririz. Kediler için en ideal tuvalet ortamı doğal ortamlarından gelen bir alışkanlıkla toprak olsa da apartman dairelerinde bu ortamın sağlanması ne yazık ki pek mümkün olmuyor. Bu nedenle uygun malzemeler ile kedilerin tuvalet ihtiyacını giderebileceği bir ortam hazırlanması gerekiyor. Kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmeleri için gereken malzemelerin başında kedi tuvaletleri ve kedi kumları geliyor. Ayrıca kedi kumu kürekleri gibi ürünlere de ihtiyaç duyulabiliyor.

Kedi Tuvaletleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Kedi tuvaletleri patili dostlarımızın tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmeleri için olmazsa olmaz ürünlerden biridir. Kedi tuvaletleri kedilerin tuvalet alışkanlığı kazanmasında çok önemli bir rol üstlenmesinin yanı sıra konforlarını artırma özelliğine de sahiptir. Kedi tuvaletleri farklı boyutlarda, özelliklerde ve renklerde açık ya da kapalı olarak üretilebilmektedir. adresemama.com kedi tuvaletleri kategorisinde kapalı kedi tuvaletleri ve açık kedi tuvaletlerinin yanı sıra kedi tuvalet kum torbası, kedi kumu kürekleri , tuvalet önü paspasları ve koku giderici ürünler de bulunmaktadır. Böylece kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını konforlu bir şekilde giderebilmelerini sağlayacak tüm ürünler ve aksesuarlar adresemama.com'dan temin edilebilmektedir.

Kedi Tuvaletlerinin Avantajları

Kediler tuvalet alışkanlıkları gereği kendilerine özel bir tuvalet kullanma ihtiyacı duyarlar. Genelde aileleri ile aynı tuvaleti kullanmayı öğrenen ve bunu alışkanlık haline getiren kediler dışında evde beslenen tüm sevimli dostlarımızın kendilerine ait ve rahat hissedecekleri bir tuvalete ihtiyaçları olduğu bilinen bir gerçektir. Günümüzde farklı tuvalet modelleri üretilmekte olup bunlar hem kedilerin  hem sahiplerinin konforunu ön planda tutmalarının yanı sıra kedilerin kullanım ihtiyaçlarına da tam olarak yanıt vermektedir.

Kedi Tuvaletlerinin Seçimi Nasıl Yapılır?

Kedi tuvaletleri kedilerin ve birlikte yaşadığı kişilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Eğer tuvalet kedinin gizlenme ihtiyacını karşılamayacak bir yerde konumlandırılacaksa kapalı kedi tuvaletleri tercih edilmesi daha doğru kabul edilir. Kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmeleri ve mahremiyetlerinin mümkün olduğunca sağlanabilmesi için yaşam alanının ufak olduğu ya da kalabalık olan evlerde kapalı tuvalet modelleri tercih edilmelidir. Kapalı kedi tuvaletleri farklı kapı tasarımlarına sahip olabilirler. Genelde giriş kapısının bulunduğu kapalı kedi tuvaletlerinde kediler bu kapıyı iterek girip çıkabilirler. Böylece hem özel alana duydukları ihtiyaç sağlanmış hem de kedi kumunun etrafa fazlaca dağılması engellenmiş olur. Kapalı kedi tuvaletlerinin yarı kapalı, çekmeceli, üstü açılabilen, filtreli  gibi farklı çeşitleri vardır. Filtreli kedi tuvaletleri kullanımın ardından çıkacak konunun engellenmesi ve kedi kumunun kokuyu absorbe etmeyi sağlayan özelliğinin desteklenmesi için tercih edilebilir. Kapalı kedi tuvaletlerinde genellikle kum haznesinin üzerinde özel mandallarda hazneye bağlanan bir koruyucu bulunur. Kapalı kedi tuvaletleri kumun dağılmasını, tozun etrafa yayılmasını önlemesinin yanı sıra kokunun hapsolmasında da etkili oldukları için en çok tercih edilen kedi tuvaletlerinin başında gelirler.

Açık kedi tuvaletlerinde yalnızca kedi kumu haznesi bulunur. Genelde kedilerin tuvaletleri için izole bir alanın olduğu ya da kedinin kapalı kedi tuvaleti kullanmayı reddettiği durumlarda tercih edilir. Açık kedi tuvaletlerinde kokuyu başarılı bir şekilde absorbe eden kedi kumları kullanılmalıdır. 

Kedi tuvaletleri seçilirken öncelik hijyen kurallarına verilmelidir. Kedi tuvaletlerinin kolay temizlenebilir bir malzemeden imal edilmiş olmasına ve dışkıyla kum parçacıklarının kum kabının yüzeyine olayca yapışmıyor olmasına özen gösterilmelidir. Temizliğin kolayca yapılabilmesi için kedi kumu kürekleri gibi aksesuarlardan da yararlanılabilir. Alınacak olan kedi tuvaletlerinin şekli kedilerin tuvaletteki davranış özelliklerine göre belirlenmelidir. Bazı kediler tuvalet esnasında ve sonrasında gereğinden fazla kumu etrafa saçma eğiliminde olabilirler. Bu tür kediler için seçilecek tuvaletlerin kumların etrafa daha az dağılmasını sağlayacak özellikte olmalıdır. Kediler kum kabından çıkarken ayaklarına kumların yapışması ve bu kumların evin farklı yerlerine dağılması sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. Bu durumun çözümlenebilmesi için kedi kumu kabının önüne kedi paspası koyulması tercih edilebilir. 

Kedi Tuvaletleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi tuvaletleri seçilirken kedilerin temel ihtiyaçlarının yanı sıra kullanım alışkanlıklarının da göz önünde bulundurulması önemlidir. Kedi tuvaletleri seçilirken kedilerin rahatça hareket edebilecekleri bir model olmasına özen gösterilmelidir. Eğer kedi kendisini rahat hissetmediği bir tuvalete sahip olursa olumsuz davranışlarla tepkisini dile getirebilir. Bu nedenler kedinin boyutları ve tuvaletin kullanılabilir alanı değerlendirilmeli, tuvaletlerini yaparken de eşelenirken de rahat edecekleri modeller tercih edilmelidir. 

Ayrıca tuvaletin yüksekliğinin ne kadar olduğu da önemlidir. Hareket alanı geniş olduğu gibi yüksekliğinin de kedi için yeterli olması beklenir. Kedi tuvalete rahatlıkla girip çıkabilmelidir. Özellikle yavruluk döneminde yükseklik bir sorun haline gelebilir. Yetişkin kediler yüksek tuvaletlere dahi kolayca girip çıkabilseler de yavrular için bu zor olabilir. Tuvalet alışkanlığını yeni yeni kazanan ve mesaneleri küçük olan yavru kediler tuvalete erişimleri zor olduğunda tuvalet alışkanlığını da zor kazanırlar. Bu tür bir durumla karşılaşılmaması için yavruluk döneminde ufak boyutlu ve kolay erişilebilir kedi tuvaletleri kullanılmalı gerekirse daha sonra değiştirilmelidir.

Kedi tuvaletleri üretiminde kullanılan malzemeler belirli standartlara uygun olmalıdır. Sağlık ve güvenlik açısından en kaliteli malzemelerin kullanıldığı kedi tuvaletleri tercih edilmelidir. Kedilerin günde bir kezden fazla kullandığı ve düzenli olarak temizlenmesi gereken kedi tuvaletleri deterjan kokusunu hapsetmemelidir. Ayrıca herhangi bir şekilde temas meydana geldiğinde hayvanlara da insanlara da zarar gelmemelidir. adresemama.com olarak sevimli dostlarımızın sağlığını ön planda tutuyor her koşulda onlar için en doğru ve en kaliteli ürünleri sizlerin beğenisine sunmaya özen gösteriyoruz.

Tüm bunlara ek olarak kum kapalı olsa dahi kabin açılmalı ve her gün kontrol edilmelidir. Böylece parazit, ishal ya da idrarda kan gibi yalnızca tuvalet kontrolü ile görülebilecek olan sorunlar fark edilebilir ve en kısa sürede veteriner ile iletişime geçilebilir. 

Kedi Tuvaletleri Nasıl Hazırlanır?

Kediler çok titiz hayvanlar olup tüylerinin temizliği ve tuvaletleri konusunda oldukça hassastırlar. Evde yaşayan kedilere ilk olarak tuvalet eğitimi verilmelidir. Bunun için de özel olarak tasarlanan ve farklı özellikleri bulunan kedi tuvaletlerinden yararlanılmalıdır. Doğru kedi tuvaletleri seçilmediği takdirde kediler tuvaletlerini kapların içerisine değil yakınlarına yaparlar ve evin kirlenmesi gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılır. 

Kedi tuvaletleri plastik ya da çelik malzemeler kullanılarak üretilebilir. Kediler çok küçük ve henüz tuvalet eğitimi almamışsa tuvaletin yerini bulmakta zorlanabilirler. Bu durumda öncelikle kedinin bulunduğu alan sınırlı tutulmalı ve kedinin tuvaletinin yerini öğrenmesi sağlanmalıdır. Kediler içgüdüsel olarak tuvaletlerini yaptıktan sonra örtme eğilimindedirler. Bu nedenle kedi tuvaletlerine yaklaşık 7 cm kadar kum koyulmalıdır. Aksi takdirde tuvaletlerinin üzerini örterken kumların dışarı çıkmasına neden olabilirler. Kedi tuvaletleri evde karanlık bir yere koyulmamalı ancak doğrudan güneş ışığı da almamalıdır. Temiz, havadar ve kedinizin kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde konumlandırılmalıdır.

En Popüler Kedi Tuvaletleri Markaları Hangileridir?

adresemama.com kedi tuvaletleri kategorisinde Trixie, Catit, Stefanplast ve İmac başta olmak üzere birçok marka tarafından özenle üretilen açık ve kapalı kedi tuvaletlerine yer veriyoruz. Siz de web sitemizdeki farklı alternatifleri inceleyerek patili dostunuz için en uygun ürünü seçebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.