Kedilerde Kısırlaştırmanın Önemi

Kedilerde Kısırlaştırmanın Önemi

17 Temmuz 2018

Kedi Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Kedilerin kısırlaştırılması ile ilgili temel süre 5 aydır. Kediler beş aylık olduklarında idrar püskürtme yoluyla eş aramaya başlarlar. Bu durumu önlemek ve ortadan kaldırmak için kısırlaştırma ameliyatının bu dönem de yapılması tavsiye edilmektedir. Kızgınlık dönemine girmiş dişi kedileri kısırlaştırmak mümkündür, ancak kızgınlık dönemlerinde kan kaybı riskinin yüksek olması sebebiyle her zaman tavsiye edilmez. Yetişkin kedilerin kısırlaştırma ameliyatları sorunsuz bir şekilde yapılabilir.

 

Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı Nedir?

Kedilerde Kısırlaştırma, veteriner Hekimler tarafından kedilerin üreme organlarına cerrahi müdahalede bulunularak onların üreme duyularının ıslah edilmesidir. Kısırlaştırılacak olan kedi dişi ise, yumurtalıklar, rahim tüpleri ve rahim ameliyat ile alınmaktadır. Eğer kedi erkek ise, kısırlaştırma ya hadım etme ya da testislerin tamamen kaldırılması ile sonuçlandırılmaktadır.

Kedi Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Kedileri kısırlaştırmak, onların meme, yumurtalık, testis ve rahim kanseri gibi kanser türlerine yakalanma olasılığı azaltır. Kısırlaştırılmamış erkek kediler, içgüdüsel olarak dolaşarak kendilerine eş aradıkları dönemlerde eğer çiftleşirlerse bulaşıcı hastalık ve parazit kapabilirler ve diğer kediler ile kavga edebilme ihtimalleri olduğundan yaralanabilirler. Bu sebepler nedeniyle kısırlaştırılmaları onlar için en sağlıklısıdır.

Neden Kedimi Kısırlaştırmalıyım?

Kedilerinizi kısırlaştırmak, sağlık açısından birçok yararı vardır bunun yanısıra kedilerin aşırı nüfus artışı ve sokaklarda yaşamaya terk edilmesi sorununa katkı yapma olasılığınızı da ortadan kaldırır. Hatta erkek kediniz kısır değilse, onların evden kaçmasının da önüne geçer. Her yıl binlerce sokak kedisinin, onları sahiplenecek bir yuva bulamadıkları için kötü şartlarda yaşama mücadelesi verdiğini unutmayınız.

Benzer Ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.