sadsad x
asdasd
Köpek Sahibi Olmak Ne Kadar Maliyetli

Köpek Sahibi Olmak Ne Kadar Maliyetli

06 Nisan 2022

Bakım, veteriner hekim masrafları, sigorta ve elbette gıda gibi ihtiyaçlar göz önüne alındığında, köpek sahibi olmanın maliyetini etkileyen birçok şey vardır. Ancak köpek sahibi olmanın maliyeti ırka, yaşa, sağlık durumuna ve sizin ve evcil hayvanınızın yaşam tarzına bağlı olarak değişebilmekteyse de köpeğinizin uzun vadede yararına olacak bazı şeyleri göz önüne almanız gerekmektedir.

- BAKIM VE SAĞLIK GİDERLERİ

Bir köpeğe sahip olduğunuzda yapacağınız masraflar, köpeğin ırkına, yaşına ve sizin yaşam tarzınıza bağlıdır.

  • Beslenme: Mama bir sabit giderdir ancak evcil hayvanınızın olağandışı bir diyet gereksinimi veya alerjisi yoksa bu gideri önceden tahmin etmeniz mümkündür. Evcil hayvanınızın tüm besin gereksinimlerini karşılayan bir diyet tercih etmeye dikkat edin.

  • Bakım: Fırçalama, yıkama, tırnaklarını kontrol etme ve dişlerini fırçalama işlemleri sahip olduğunuz köpeğin ırkına göre çok farklılık gösterir. Bununla birlikte, bakım masrafı finansmandan çok zamanla ilgilidir.

  • Pire, kene ve kurtlar: Parazitlerin tümü tedavi edilebilir ve süregiden tedavilerle bir dereceye kadar önlenebilir. Çeşitli seçenekler mevcuttur. Veteriner hekiminiz sizin ve evcil hayvanınız için doğru seçeneği önerecektir ancak evcil hayvana sahip olmaya bağlı düzenli bir masraf olması muhtemeldir.

- YAŞAM TARZI VE SEYAHAT

Bir köpeğe sahip olmanın maliyetini büyük ölçüde etkileyen bir konu da kendi yaşam tarzınızdır.

  • Köpek bakıcıları: Uzun süre evde değilseniz veya evcil hayvanınıza kendiniz egzersiz yaptıramıyorsanız, düzenli olarak bir köpek bakıcısına ödeme yapmanız gerekecektir.

  • Köpek kulübeleri: Evcil hayvanınız olmadan seyahat etmeyi seçerseniz, köpek kulübesi ücretlerinin veya köpek bakıcısı masraflarının da göz önünde bulundurulması gerekecektir.

  • Pasaportlar ve aşılar: Evcil hayvanınızla seyahat etmeyi seçerseniz, evcil hayvan pasaportu almak için harcanan zaman ve paranın yanı sıra tatil için gittiğiniz ülkedeki zorunlu veteriner hekim randevuları gibi olası sonuçları göz önünde bulundurmalısınız.

Köpek edinmek, büyük bir heyecanın eşlik ettiği duygusal bir karar olabilir. Bununla birlikte, uygulamadaki durumlar (örneğin bir köpeğe sahip olmakla ilgili maliyetler), evcil hayvanınıza hayatı boyunca en iyi düzeyde bakımı sağlayabilmeniz için göz önünde bulundurulmalıdır.

Kaynak: https://www.royalcanin.com/tr/dogs/thinking-of-getting-a-dog/the-cost-of-owning-a-dog

Paylaş :
Benzer Ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.