sadsad x
asdasd
Yavru Köpeklerin Gelişimi ve Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Yavru Köpeklerin Gelişimi ve Bakımında Bilinmesi Gerekenler

07 Nisan 2022

Yavru köpeğinizi eve ilk kez getirdiğinizde bu ikiniz için de çok büyük bir değişim olur. Büyük günün öncesinde birkaç basit hazırlık yaparak süreci daha kolay hale getirebilirsiniz.

  • Yavru köpeğiniz için tüm temel ihtiyaçları temin ettiğinizden emin olun.

  • Evinizi ve bahçenizi yavru köpeğiniz için hazırlayın.

  • Yakın çevrenizde bir veteriner kliniği bulun.

  • Yavru köpeğiniz için tam ve dengeli bir beslenme sağlayacak mamayı seçin.

  • Evdeki herkesin hazır olduğundan emin olun.

Yavru köpeğinizin yeni evinde geçireceği ilk birkaç gün ve hafta, yavru köpeğinizle güçlü bir ilişki kurmanın anahtarıdır. Yavru köpeğinizin alışma dönemini kolaylıkla atlatabilmesi için onu diğer aile bireyleri ile sakin bir şekilde tanıştırmanın yanında günlük rutininizi belirlemiş olmanız önemlidir.

Yenidoğan Doğum - 21 gün


Büyümenin bu ilk aşamasında, yavru köpeğin yaşamının büyük bölümü beslenmek ve uyumakla geçer. Yavru köpeklerin gözleri ve kulakları yavaş yavaş işlevsel hale gelir. İlk başta zayıf olan her iki duyu da üçüncü haftaya doğru gelişir.

Sütten Kesilme 3 - 8 hafta


Bu aşamada yavru köpekler kardeşleriyle oyun oynamaya başlar. Bu sürenin sonuna doğru, yavru köpekler kendi aralarında sesli iletişim kurma ve kuyruk sallama gibi beden diliyle birbirleriyle iletişim kurmaya başlayabilirler.

Yavruluk Dönemi 8+ hafta


Yavru köpeğinizin özgüven sahibi ve iyi huylu bir yetişkin olabilmesi için bu dönemde sosyalleştirilmesi ve iyi bir eğitim alması çok önemlidir. Yavru köpekler için özel olarak formüle edilen bir beslenme, yetişkinliğe kadar sağlıklı bir büyüme ve gelişme dönemi geçirilmesini sağlar.

Yavru köpeğin sosyalleştirilmesi

Sosyalleştirme, yavru köpeğinizin büyüdüğünde dengeli ve özgüvenli bir köpek olması için en önemli adımlardan biridir. Evcil hayvanınıza yavaş yavaş yeni deneyimler yaşatmaya, onu yeni insanlarla ve hayvanlarla tanıştırmaya başlamak için asla çok erken değildir.

Yavru köpek eğitimi ve oyun

Öğrenme ve oyun, yavru köpeğin gelişimi için hayati öneme sahiptir çünkü onların, hayatın kurallarını anlamalarını sağlar. Eğitim mümkün olduğunca erken bir yaşta, yavru köpeğiniz doğal olarak mükemmel bir öğrenme kapasitesine sahipken başlamalıdır.

Yavru köpek sağlığını anlama

Köpeğinizin rutinlerini ve davranışlarını anlamanız önemlidir. Böylece yolunda gitmeyen bir şey olduğunda belirtileri hızla fark edebilirsiniz. Ayrıca, sağlığının korunması için aşılama programı gibi temel uygulamaların öneminin anlaşılması da çok önemlidir.

Yavru köpeğinizin davranışları

Yavru köpekler sizinle birkaç şekilde iletişim kurarlar. Vücut dillerini ve davranışlarını okumak ve çıkardıkları sesleri dinlemek, neye ihtiyaçları olduğu konusunda size çok şey söyleyebilir.


Kaynak: https://www.royalcanin.com/tr/dogs/puppy

Paylaş :
Benzer Ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.