sadsad x
asdasd
Yavru Köpeklerin Sosyalleştirilmesindeki Altın Kurallar

Yavru Köpeklerin Sosyalleştirilmesindeki Altın Kurallar

07 Nisan 2022

Etkin sosyalleştirme, siz ve yavru köpeğiniz için kritik önem taşımaktadır. Çünkü sosyalleştirmenin, yavru köpeğinizin uzun süreli fiziksel ve zihinsel sağlığında büyük bir etkisi olabilir. Yavru köpeğinizi sosyalleştirmek yalnızca birkaç hafta sürerken, hayatlarının ilk aylarında öğrendikleri dersler onlara ömür boyu rehberlik edebilir.

Zaman çok önemlidir

Sosyalleştirmeye ne kadar erken başlarsanız tüm süreç hem siz hem de yavru köpeğiniz için o kadar kolay ve tatmin edici olacaktır.

Sosyalleştirme bir süreçtir

Adım adım ilerleyin. Yavru köpeğinizi çok fazla uyarana maruz bırakmayın.

Yavru köpeğinizin hızında gidin

Her yavru köpeğin gelişim hızı farklıdır. Bu nedenle yavru köpeğinizi rahat olmadığı bir şeyi denemeye asla zorlamayın. Eğer korkarlarsa geri adım atın ve başka bir gün deneyin. Yavru köpeğiniz korkmuş görünüyorsa, onu durumla farklı bir bağlamda nasıl tanıştırabileceğinizi yeniden düşünün.

Olumlu pekiştirme

Yavru köpeğinize yeni deneyimler edindirmek çok önemli olsa da bu deneyimler, istenen davranışları pekiştirmek için ödüllerle (oyun, mama veya şefkat) desteklenmelidir.

Aşağıdaki öneriler, yavru köpeğinizin sosyalleşmesine yardımcı olacak ortam, durum ve deneyim türlerini içerir.

Sesler

Dünya, yavru köpeğinize ilk başta korkutucu gelebilecek garip seslerle doludur. Tren, saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi, cep telefonu, su ısıtıcısı, televizyon, müzik, araba alarmı ve havai fişek sesi, yavru köpeğinize genç yaşta tanıtmanız ve keşfetmesini sağlamanız gereken seslerdir.

Yerler

Yavru köpekler genellikle yeni yerleri keşfetmeye heveslidir, bu yüzden onları insanların evlerine, okullara, parklara, asansörlere ve merdivenlere, otobüslere ve trenlere, pazarlara ve trafik kavşaklarına götürerek, yavru köpeğinize büyüdükçe dikkatlice keşfetmesi için ilginç ortamlar sağlarsınız.

İnsanlar

Çeşitli insanlarla tanışmak, yavru köpeğinizin gelişmesi ve sosyalleşmesi için iyidir. Onları yeni insanlarla olumlu, sakin bir şekilde iletişime girmelerini sağlayan yeni, sosyal durumlar içine dahil edebilirsiniz. Bunlar arasında veterinerler, üniformalı insanlar, bisikletçiler ve sık görmedikleri diğerleri bulunabilir.

Yüzeyler

Evin içinde ve dışında bulunan farklı yüzeyler, ilk geldiğinde yavru köpek için göz korkutucu görünebilir. Şehir, kırsal bölgeler ve sahiller başlamak için ideal yerlerdir. Yavru köpeğinizi kum, ahşap ve karolu yüzeyler gibi farklı yükseklik, eğim ve dokulara sahip yüzeylerle tanıştırmanız, yetişkin olduğunda bu tür değişikliklerden korkmaması için yararlı olacaktır.

Hava koşulları

Bizim için son derece sıradan olan yağmur, rüzgar veya kar gibi unsurlar yavru bir köpeğin alışmadığı deneyimler olabilir. Hava, iklim ve sıcaklık değişimlerine alışabilmelerine yardımcı olmak için birlikte farklı hava koşullarında yürüyüşe çıkmayı deneyin. Bazı ırkların sıcak ve kuru kalması için koruyucu kıyafetler gerekebilir.

Kaynak: https://www.royalcanin.com/tr/dogs/puppy/how-to-socialise-a-puppy

Paylaş :
Benzer Ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.