adresemama_iletisim_mm.jpg (65 KB)

Kedi Yuvaları

Sıralama seçin

Patili dostlarımızın içgüdüleri ile uyumlu olanaklara sahip olmaları fiziksel ve psikolojik sağlıklarının yerinde olması açısından çok önemlidir. Kediler sahipleri ile aralarında güçlü bağlar geliştiren canlılar olsalar da zaman zaman kendilerine ait bir alanda yalnız kalmak ve güvenli bir şekilde uyumak ya da dinlenmek isterler. Kedi yuvaları kedilerin bu ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacak en avantajlı seçeneklerdir.

Kediler yapılar gereği saklanma ihtiyacı duyan canlılar oldukları için yaşam alanlarında saklanabilecekleri ve güvende hissedebilecekleri bir yer olması kendilerini rahat hissetmelerini sağlar. Kediler yırtıcı hayvanlar olup doğadaki varlıklarını avlanarak sürdürürler. Bu nedenle içgüdüsel olarak gizlenmeye ihtiyaç duyarlar. Hayatta kalma içgüdülerinin bir sonucu olan gizlenme ihtiyaçları kendilerini güvende hissettikleri evlerinde de ortaya çıkabilir. Kedilerinin içgüdülerinin açığa çıkmış olması hareketli bir yaşama sahip olmalarındaki en önemli nedenlerden biridir. Kedilere sevip keyifle zaman geçirecekleri ve kendilerini rahatça gizleyebilecekleri bir alan sağlanması durumunda avlanma ve gizlenme içgüdüleri açığa çıkar. 

Kedilerin saklanma ihtiyacının bir diğer nedeni de sakin ve rahat bir şekilde zaman geçirmeyi istemeleridir. Böylece uyku kaliteleri artar ve kaliteli, derin bir uyku yaşam konforlarını yükseltir. Saklanma ihtiyacı eve yeni bir insan ya da hayvan gelmesine bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Kendilerini güvende hissedebilmeleri için ortama yeni giren canlıya alışmaları, onu gözlemleyebilmeleri için de saklanacakları bir alana sahip olmaları son derece önemlidir. Özellikle evine uzun süreli misafir gelecek ya da ailelerine yeni bir bebek ya da evcil hayvan katılacak olan kedi sahiplerinin sevimli dostlarının konforunun ve güven duygusunun sağlanması için kedi yuvaları modellerinin avantajlarını değerlendirmeleri önerilir. 

Kedi Yuvaları Nedir? Ne İşe Yarar?

Kedilerin yaşam alanları olabilecek şekilde özel olarak tasarlanan ürünlere kedi yuvaları denilir. Kedi evleri yalnızca uyku ya da saklanma alanından çok daha fazlası olup genelde uyku alanı, gizlenme alanı ve oyun diğer bir deyişle tırmalama alanı gibi bölümlerden meydana gelir. Bazı kedi yuvaları modellerinde mama ve su kabı entegrasyonlarının bulunması da mümkündür. Tüm bunların bir arada olduğu kedi yuvaları, kedilerin yalnızca kendi kokularının bulunduğu ve tüm ihtiyaçlarını giderebildikleri özel bir alan olarak ön plana çıkar. Evde farklı evcil hayvanların varlığı durumunda fonksiyonel tasarımlarıyla ön plana çıkan ürünler tercih edilmelidir. Kediler kendilerini içgüdüsel olarak güvende hissetme ihtiyacı duyduklarında çevrelerini net bir şekilde izlemelerini sağlayacak yüksek bir yere tırmanma gereksinimi duyarlar. Kedi yuvaları genellikle kedilerin bu ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanırlar. 

Kedi yuvaları kedi evlerinden farklı olacak şekilde sevimli dostlarımızın uyumaları ve gizlenmeleri için özel olarak tasarlanırlar. Konforlu bir uyku alanının bulunması kedi yuvası modellerinin önceliğidir. Daha basit tasarımlara sahip olan kedi yuvaları tek bir işlevi en iyi şekilde yerine getirmek üzere tasarlanırlar. Kedi yuvası modellerinin temel amacı konforlu bir gizlenme, dinlenme ve uyku alanı sunabilmektir. Genellikle kedi yuvası modellerinin içerisinde kedilerin keyifle kullanacakları bir yastık yer alır. Bununla birlikte dış mekanlarda kullanılacak olan kedi yuvalarında bu tür yastıklar ıslanma ve nemlenme olasılığından dolayı tercih edilmez.

Kedi Yuvaları Ürünleri ve Avantajları

Kedi yuvaları dış mekanlarda ve iç mekanlarda kullanıma yönelik olarak farklı özelliklerde tasarlanırlar. Dış mekanlarda kullanılacak kedi yuvası modelleri mutlaka su geçirmez olmalıdır. Aynı zamanda suya dayanıklı malzemelerden üretilmelidir. Bu tür ürünler sokak kedileri için de bahçeli evlerde yaşayan kediler için de konforlu bir kullanım imkanı sağlar. Pek çok kişi yaşadığı çevrede bulunan canlıların konforlu bir sığınağa sahip olması için su geçirmez ve plastik yuvaları tercih etmekte ve sokaktaki canlılar için bu ürünlerle daha konforlu bir yaşam sağlamaya çalışmaktadır. İç mekanda kullanım amacına yönelik olarak üretilen ürünlerin su geçirmezlik özelliğine sahip olması gerekli değildir. Bu yuvalar tasarlanırken kedilere konforlu bir alan sunmalarının yanı sıra ev dekorasyonuna uyacak şekilde tasarlanmalarına da özen gösterilir.

Kedi Yuvaları Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru kedi yuvası seçimi için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şüphesiz seçilen kedi yuvasının sevimli dostumuzun ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip olmasıdır. Bu nedenle kedilerin titizlikle gözlemlenmesi, hangi aktivitelerden keyif aldıklarının değerlendirilmesi ve uyku alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Ancak bu sayede kediler için doğru kedi yuvası modelleri tercih edilebilir. Karanlıkta uyumayı seven kediler için ışık geçirgenliği olmayan malzemelerden üretilen kedi yuvalarının tırmalama direklerini kullanmayı sevmeyen kediler için farklı oyun alanlarına sahip kedi yuvalarının seçilmesi gibi önemli detaylar ancak sevimli dostumuz hakkında yeterli bilgi sahibi olunması durumunda söz konusu olabilir.

Kedi Yuvaları Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi yuvaları tasarlanırken ve üretilirken mutlaka hayvan, çevre ve insan sağlığı için zarar teşkil etmeyen malzemelerin kullanılmış olması gerekmektedir. Bu nedenle güvenilir markalar tarafından üretilen kedi yuvası modelleri orijinal ürünler satan platformlar üzerinden satın alınmaya özen gösterilmelidir. Üretimde kullanılan hiçbir malzemenin kediler için zararlı olmadığından emin olunan ürünler satın alınmalıdır. Ürünlerin tasarımında kedilerin sevdiği dokulara yer verilmiş olan ürünlerin tercih edilmesi kedilerin yuvalarına alışma sürecinin hızlanmasında etkili olacaktır. Özellikle iç mekanlarda kullanılacak olan kedi yuvalarında pelüş gibi kedilerin dokunmayı sevdiği malzemelerin tercih edilmesi yararlı olabilir. 

Kedi yuvaları satın alınırken kedinin büyüklüğüne göre seçim yapılmalı ve kullanım amacı değerlendirilmelidir. Kedilerin karakteristik özellikleri de satın alınacak olan kedi yuvası modelleri seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır. Kedi yuvalarının imal edildiği malzemeler detaylı bir şekilde incelenmeli, kaliteli ve dayanıklı malzemelerden yapılan ürünlerin satın alınmasına özen gösterilmelidir. Kedi yatağı ve kedi yuvası seçiminde kedilerin uyku alışkanlıkları dikkate alınmalı ve alışma sürecinde kesinlikle zorlama yoluna gidilmemelidir.

En kaliteli malzemelerden üretilen kedi yuvalarının dahi kedilerin sağlığı ve hijyeni açısından düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Temizlik esnasında kullanılacak olan temizleyici malzemelerin patili dostlarımızın sağlıkları için zararlı içeriklere sahip olmaması, kedi tarafından yutulması ya da kedi ile teması durumunda herhangi bir soruna neden olmaması konusunda maksimum derecede hassasiyet gösterilmelidir. Bu nedenle bitkisel içeriğe sahip temizleyicilerin tercih edilmesi doğru bir adım olabilir. Ayrıca kediler koku duyuları son derece gelişmiş canlılardır. Tercih edilen temizleyicilerin koku yoğunluğunun fazla olması kedilerin rahatsızlık hissetmesine neden olabilmektedir. Bu durumun önüne geçilebilmesi için hassas canlılar için üretilmiş olan temizleyici maddeler kullanılmalıdır. 

En Popüler Kedi Yuvaları Markaları Hangileridir?

adresemama.com kediler, köpekler ve diğer evcil hayvanların tü ihtiyaçlarının karşılanabileceği online pet market olarak hizmetlerini 7/24 sürdürmektedir. Adresemama’nın kedi yuvaları kategorisinde Dubex, Glipet, Lavista, Lepus, Moderna, Pet Pretty, Petzz, Trixie ve Zooplus gibi markaların kaliteli ve işlevsel kedi yuvası modelleri satışa sunulmaktadır. Farklı malzemelerden farklı modellerle üretilen kedi yuvası modelleri arasından seçim yapılırken her kedi özelinde en doğru ürünün belirlenmesine özen gösterilmelidir. Siz de sevimli dostlarınızın tüm gereksinimlerini karşılamak için Adresemama’nın çeşitli kategorilerinde yer alan geniş ürün çeşitliliğine sahip ürünleri inceleyebilir, en kaliteli ürünlere en uygun fiyatlar ile ulaşabilir ve dilediğiniz ürünleri hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.