adresemama_iletisim_mm.jpg (65 KB)

Kedi Tırmalama Tahtası

Kedi Tırmalama Ağaçları hem kedinizin oyun oynaması hemde tırmalama iç güdüsünü giderip tırnaklarını törpülemesi için yapılmış ürünlerdir. Kediler genellik uyuma ihtiyaçlarınıda en sevdikleri alanlardan biri olan tırmalama tahtalarında giderirler.

Hem kedinizi evdeki eşyalarınızdan uzuk tutmak için hemde kedinizin mutlu vakit geçirmesi için ona Tırmalama Ağaçı alın...

Sıralama seçin

Savunma ve koruma söz konusu olduğunda kediler için tırnakları hayati öneme sahiptir. Bu nedenle içgüdüsel olarak düzenli bir şekilde tırnaklarını bilemeye, sivriltmeye ihtiyaç duyarlar. Bunu yapmak için toprak ya da ağaç bulamadıkları ev ortamlarında patilerine uygun gelen tüm yüzeyleri tırmalamaya başlarlar. Böylece tırnaklarını biçimlendirirler. 

Kedi tırmalama tahtası sayesinde kediler rahatlar ve evdeki eşyalara da zarar vermekten vazgeçerler. Farklı modellerde, boyutlarda ve renklerde üretilen kedi tırmalama tahtası adresemama.com üzerinde beğenilerinize sunulmaktadır. Kedilerin gün içerisinde huzurlu ve sakin olmasında önemli rol oynayan kedi tırmalama tahtası modelleri seçilirken kedilerin gösterdiği değişken davranışlar dikkate alınmalıdır.

Kedi Tırmalama Tahtası Nedir? Ne İşe Yarar?

Kedi tırmalama tahtası, kedilerin hem tırnak kaşıntısının hem oyun ihtiyacının bir arada giderilmesini sağlayan son derece pratik bir üründür. Kediler tırnaklarını rahatlatmak için eşyaları tırmalama ve doğaları gereği eşyalara kendilerine ait bir koku bırakma ihtiyacı duyarlar. Bu nedenle evcil kediler koltuklara, ahşap yüzeylere, halılara ya da bunlar gibi eşyaları tırmalarlar. Tırmalama tahtası kedilerin son derece doğal olan bu ihtiyacının giderilmesi için tasarlanmış bir üründür.

Kedi tırmalama tahtalarının dikey, yatay, çok katlı, oval, yuvalı gibi pek çok farklı çeşidi vardır. Bazı kediler üzerinde yuva bulunan, girip çıkabilecekleri odaları olan ürünleri severler. Bu nedenle önemli olan kedi tırmalama tahtası seçerken kedinizin karakterini, tırmalama alışkanlıkları ve eğlence anlayışını göz ardı etmemenizdir. 

Kedi Tırmalama Tahtasının Avantajları

Kedi tırmalama tahtası kedilerin oyun oynarken tırmalama iç güdülerini gidermesine ve tırnaklarını törpülemesine imkan verir. Kedi tırmalama tahtası sayesinde kedilerin evdeki koltuk, kanepe vb noktaları tırmalamalarının da önüne geçilmiş olur. Kedi tırmalama tahtası kedilerin tırnak bakımlarını yapmalarını ve avcılıkla ilgili içgüdüsel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlar. Kedilerin kendi bölgelerini işaretlemelerine imkan tanımasının yanı sıra onlar için bir oyun alanı yaratır. Kedilerin kendilerini güvende hissetmelerine katkıda bulunan kedi tırmalama tahtası aynı zamanda evdeki eşyalara zarar vermelerini de engeller. Pençelerini keskinleştiren kediler çok daha sağlıklı ve mutlu olurlar.

Tırmalama tahtası kedilerin en çok tırmaladığı eşyaların yakınlarına koyulmalı böylece tırmalama tahtasına yönlenmeleri sağlanmalıdır. Kedilerin koltuk ya da sandalye ayaklarından uzaklaştırılması için yapışkan bantlar kullanılabilir. Kediler tırmalamayı tercih ettikleri alanların eski özelliklerini taşımadığın görünce tırmalama tahtasına yönelebilirler. Eğer ilk kez tırmalama tahtası aldıysanız ya da kediniz tırmalama tahtasını ilk kez tercih ettiyse onu ödüllendirerek davranışını pekiştirmesini sağlayabilirsiniz.

Kedi Tırmalama Tahtası Seçimi Nasıl Yapılır?

Kedi tırmalama tahtası seçimi yapılırken kedilerin hangi tür yüzeyleri tırmalamayı tercih ettiği göz önünde bulundurulmalıdır. Evinizdeki mobilyaların yüksek bölümlerinde çizikler varsa bu kedinizin dikey tırmalama ürünlerine ilgi gösterebileceği anlamına gelir. Eğer çizikler zemindeyse tercihinizi yatay tırmalama tahtalarından yana kullanabilirsiniz. Aldığınız tırmalama tahtasına kediniz ilgi göstermiyorsa canip gibi kedilerin karşı koyamadığı bitkilerden yararlanmayı deneyebilirsiniz. Tırmalama tahtasına bir miktar canip dökerseniz kediniz tırmalama tahtasına yaklaşacak ve tırmalamaya başlayacaktır. Tırmalama ürünü kedilerin çizdiği mobilyalara yakın bir yere koyularak dikkatlerinin mobilyalardan uzaklaştırılması da mümkündür. 

Kedi tırmalama tahtası koridora ya da kedinin en sevdiği odanın kapısına da koyulabilir. Eğer patili dostumuz evdeki eşyaları çok fazla tırmalıyorsa birden fazla tırmalama ürünü satın alınması etkili bir çözüm olabilir. Ürünlerin evdeki çeşitli noktalara yerleştirilmesi ile tırmalamaya bağlı olarak oluşan hasar en alt seviyeye indirilebilir. Evde birden fazla kedinin olduğu durumlarda ise en az kedi sayısı kadar tırmalama ürününe ihtiyaç duyulur. Kedilerin pençelerinde bulunan koku bezleri, tırmalama esnasında kendi alanlarını işaretlemelerini sağlamaktadır. Bu nedenle birden fazla kedi için tek bir tırmalama tahtası kullanıldığında kokular karışacağından alan nedeniyle çatışmalar çıkması söz konusu olabilir.

Satın alınan kedi tırmalama tahtası mutlaka kedinizin boyutları ile uyumlu olmalıdır. Eğer küçük bir kediniz varsa daha küçük, yetişkin kediler için de boyu ile orantılı uzunluğa ve büyüklüğe sahip kedi tırmalama tahtası modellerini tercih etmelisiniz. Ayrıca kedi tırmalama tahtası dayanıklı materyallerden üretilmiş olması ve çok çabuk deforme olmamalıdır.

Kedi Tırmalama Tahtası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilerin konforunun artırılması için satın alınan kedi tırmalama tahtasının seçiminde bazı noktaların dikkate alınması gerekir. Kedi tırmalama tahtasının sahip olduğu doku, kedinin uyum sağlama sürecinin hızlı ve olumlu bir şekilde sonuçlanmasında önemli bir role sahiptir. Sert malzemelerin kullanıldığı ürünlere pençelerini batırmak kedilerin rahatlamasını sağlayabilir. Tırnaklarını törpülemekten keyif alan kediler için uzun kedi tırmalama tahtası tercih edildiğinde aynı zamanda esneme hareketleri yapma imkanı da elde ederler. Gerinmeyi seven sevimli dostlarımız için 75-90 cm civarında olan kedi tırmalama tahtası modelleri tercih edilebilir.

Kedi tırmalama tahtası satın alınmadan önce kedilerin davranışları dikkatlice incelenmeli, hareket etme kabiliyetleri değerlendirilmelidir. Kilolu kediler için uzun aparatların olduğu modellere uyum sağlamak zorlayıcı olabilir. Bu durumda yatay modellerin tercih edilmesi daha doğru kabul edilir. Karton kedi tırmalama ürünleri sayesinde kilo fazlası olan kedilerin de tırnaklarındaki uzamaların çözümlenmesi konforlu bir şekilde sağlanabilir. 

En Popüler Kedi Tırmalama Tahtası Markaları Hangileridir?

adresemama.com evcil hayvanlarınızın tüm ihtiyaçlarını bir arada bulabileceğiniz online pet market olarak yüksek kalitede ürünleri ile hizmet sunmaktadır. Kedi tırmalama tahtası kategorisinde Trixie, Zooplus, Agira, İmac, Kralle başta olmak üzere pek çok farklı markanın ürünleri yer almaktadır. Kedinizin tırmalama alışkanlıklarını gözlemleyerek farklı özelliklere sahip ürünler arasından kediniz için en uygun kedi tırmalama tahtası seçimini yapabilirsiniz. Böylece kedinizi mobilyalarınızdan uzak tutabilir ve iç güdüsel davranışlarını destekleyerek mutlu zamanlar geçirmesini sağlayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.